Německý novinář přiznal, že si vymýšlel a zkresloval fakta. Nedávno přitom dostal cenu za reportáž o syrském chlapečkovi

Vítěz německé Novinářské ceny za rok 2018 za reportáže o syrském chlapečkovi Claas Relotius přiznal, že si v řadě svých článků buď zcela vymýšlel nebo zkresloval fakta. Časopis Der Spiegel, který v posledních letech publikoval přibližně 60 článků tohoto novináře, označil současnou situaci za nejhorší ve své 70leté historii. Informoval o tom server Deutsche Welle.
Der Spiegel
Der Spiegel
@Gurpree46492633 / Twitter

reklama

Německý týdeník Der Spiegel ve středu informoval, že jeden z jeho hvězdných reportérů Claas Relotius po léta ve velkém falšoval příběhy. Tento třiatřicetiletý novinář přitom ani ne před třemi týdny vyhrál německou Novinářskou cenu za rok 2018 v kategorii „nejlepší reportáž“ za příběh o mladém syrském chlapci.

Šlo o strach z neúspěchu, nic jiného v tom prý nebylo

„V posledních letech Der Spiegel publikoval přibližně 60 článků reportéra a editora Claase Relotiuse. Nyní přiznal, že v několika případech si buď příběhy vymyslel, nebo zkreslil fakta,“ uvedl Der Spiegel na svém Twitteru.

Podle magazínu na Relotiusovy podvody poprvé přišel jiný novinář Juan Moreno, s nímž Relotius spolupracoval na reportáži na mexicko-americké hranici.

Poté, co podvodné jednání vyšlo na světlo, a i vzhledem k internímu vyšetřování, novinář přiznal, že podváděl a před týdnem rezignoval.  Relotius uvedl, že si vymýšlel citace a manipuloval s obsahem svých článků „ze strachu z případného neúspěchu“ a „nic jiného velkého v tom nebylo“. Tvrdil, že čím víc ocenění dostával, tím více sílil i tlak.

Lze spekulovat, zda jsou jeho ocenění zasloužená

Relotius se v několika článcích věnoval rovněž problematice v USA. Například psal o obvinění ze sexuálního obtěžování na floridské reformní škole, popravách v Texasu nebo o hraničních milicích v Arizoně. V roce 2014 dokonce obdržel cenu CNN Novinář roku za článek o amerických věznicích.

Ve světle současných informací však zatím lze jen spekulovat, nakolik byla jeho předchozí ocenění zasloužená.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!