Němečtí homosexuálové dnes poprvé mohli oficiálně uzavřít sňatek

Dnešek je prvním dnem, kdy gayové v sousedním Německu mohli oficiálně říci „ano“ své drahé polovičce. Od prvního října má jejich sňatek stejnou váhu, jako sňatky heterosexuálního páru. Parlament o tom rozhodl letos v červnu.
ilustrační foto- homosexuálové
ilustrační foto- homosexuálové
Youtube/NewsREADER

reklama

Registrační kanceláře v několika německých městech výjimečně otevřely v neděli. Důvodem je datum 1. října- první den, kdy mohou manželství uzavřít partneři stejného pohlaví. Doposud německá vláda schvalovala pouze registrovaná partnerství, která však partnerům nedávala stejná práva jako heterosexuálním partnerům. Homosexuálové od dnešního dne získají právo na stejné daňové výhody a adopční práva jako heterosexuální manželé.

Možnost uzavřít manželství využili dnes partneři Karl Kreile a Bodo Mende, kteří tvoří pár již dlouhých 38 let. Své sliby si vyměnily na radnici v Schönebergu v Berlíně.

„Konečně se podařilo dosáhnout toho, že naše partnerství nejsou partnerstvími druhé kategorie. To je rozhodující. Naše partnerství a partnerství heterosexuálů mají stejnou hodnotu a to je pro nás velmi důležité,“ podotýká šedesátiletý Mende.

Německo se tak stalo 21. zemí, kde mají homosexuálové právo na registrovaná partnerství a adopci dětí. V Evropě jsou to Norsko, Švédsko, Dánsko (kromě Faerských ostrovů), Finsko, Island, Nizozemsko, Belgie, Španělsko, Portugalsko, Lucembursko, Francie, Velká Británie (mimo Severního Irska a ostrova Jersey).

Gayové a lesby to přitom dříve neměli v Německu vůbec jednoduché. Homosexuální styk tam byl do roku 1969 trestně stíhán. Pak byl sice zákon zmírněn, ale i tak příslušný paragraf zůstal v trestním zákoně až do roku 1994.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!