Němečtí novináři selhali při informování o uprchlické krizi

To je závěr studie nadace Otty Brennera na základě stovky novinových článků z let 2015 a 2016. Podle nadace přední německá média nekriticky prosazovala vítací politiku německé vlády. Média se brání. Neměla důvod zveřejňovat negativní informace dřív, než přišly problémy.
24. 7. 2017 ZPRÁVY: Němečtí novináři selhali při informování o uprchlické krizi
24. 7. 2017 ZPRÁVY: Němečtí novináři selhali při informování o uprchlické krizi

reklama

Září 2015, do Německa přijíždějí vlaky plné uprchlíků... Analytici teď prozkoumali, jak o těchto událostech informovala přední německá média. A závěr studie není příliš lichotivý. 

Novináři převzali řešení politických elit a sami se chovali víc, jako političtí aktéři, než nezávislí pozorovatelé.

Studii vypracovala nadace, která navazuje na odkaz spisovatele Otty Brennera. Analýza má skoro dvě stě stránek. Tým odborníků vedl Michael Haller, profesor univerzity v Lipsku, který se tématem zabývá dlouhodobě. „Vítací politika byla vykreslována pozitivně. Kritika se téměř neobjevila. Ani názory těch, kteří se něčeho obávali nebo nebyli spokojení.“ prohlásil Michael Haller. 

Na studii už reagovala některá německá média. Brání se tím, že alespoň zpočátku nebyl důvod předpokládat jakékoli problémy. Na to Haller reagoval tím, že novináři nemají jen informovat, ale předvídat a ptát se. „ Měli například položit tyto otázky. Lidé, kteří podstoupili dlouhou cestu, museli být ve stresu. Bude to problém pro jejich integraci? Nebo - je rozdíl mezi sunitskými a šíitskými muslimy a je možné je ubytovat společně?“

Ze studie vyplývá, že se přístup médií výrazně změnil po oslavách silvestra 2015. Tehdy čelili policisté i novináři kritice, že neinformovali o velkém množství sexuálních útoků během oslav. V závislosti na tyto události se podle studie stal druhý extrém. Téměř vše bylo najednou špatně. Podle autorů studie to může vést k tomu, že lidé přestanou německým médiím věřit. 

reklama

reklama