Němečtí Zelení zvažují pasy pro klimatické uprchlíky. Nejsme Noemova archa, zní z ostatních stran

Lidé prchající před klimatickou krizí by měli mít právo přesídlit „odkudkoliv na světě kamkoliv na světě“. S návrhem přišli němečtí Zelení. Podle nich hrozí, že některá místa se stanou brzy v důsledku klimatických změn neobyvatelná, a klimatickým uprchlíkům by tak mělo být umožněno emigrovat do bezpečnějších zemí. O návrhu informoval deník Bild.
ilustrační foto
ilustrační foto
Flickr/Óglaigh na hÉireann

reklama

Zelení se bojí například o ostrovní státy v Tichomoří, které by v důsledku zvyšující se hladiny oceánu mohly zcela zmizet pod vodou. Mezinárodní společenství tak musí být podle Zelených připraveno na ztrátu celých území a zaručit lidem, kteří jsou existenčně ohroženi globálním oteplováním „právo hledat pomoc“, především pak od těch zemí, které v minulosti měly nebo stále mají vysoké emise skleníkových plynů.

Podle viceprezidentky Spolkového sněmu za Zelené Claudie Rothové musí mít lidé, které ohrožují klimatické změny, právo přesídlit na jiná místa alespoň v rámci regionu. Zapojit by se prý mělo i Německo, a to především kvůli vysokým emisím CO2 na obyvatele. „Udělení občanství přijímající země by mohlo být variantou,“ připustila Rothová pro server RND možnost udělit takovým uprchlíkům německé občanství.

Český řidič pašoval migranty

Český řidič pašoval migranty, britský soud ho poslal na 10 let do vězení

Vědecký poradní sbor spolkové vlády ale namítá, že neexistují žádné spolehlivé důkazy, že k masivní klimatické migraci skutečně dojde. Různé neurčité odhady předpovídají, že se do roku 2050 bude kvůli změně klimatu nuceno přesunout od 25 milionů po jednu miliardu lidí. Zelení vycházejí z analýzy Světové centrální banky, která uvádí 140 milionů klimatických uprchlíků do roku 2050, a to jen z Afriky, jižní Asie a Jižní Ameriky. Podle této studie už v některých regionech „klimatická migrace“ probíhá.

Návrh zelených se ale nesetkal s pochopením ostatních politických stran. „Přistěhovalectví pro nás stále představuje velkou výzvu v oblasti vnitřní bezpečnosti. Navrhuji, abychom nejprve vyřešili právě to,“ uvedl Herbert Reul (CDU), ministr vnitra spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko. Kritikou nešetřila ani Linda Teutebergová ze Svobodné demokratické strany (FDP), která poznamenala, že Německo „nemůže sloužit jako Noemova archa pro celý svět“. 

Diplomaticky pak reagovalo německé ministerstvo životního prostředí. „Považujeme za svůj úkol udělat vše pro to, aby nikdo kvůli změně klimatu nemusel opustit svůj domovský region“, uvedl pro Bild mluvčí ministryně Svenji Schulzové (SPD).

reklama

reklama