Nemocných s chřipkou v ČR za týden ubylo o 15 procent

Nemocných s chřipkou a akutními infekcemi dýchacích cest za týden ubylo o 15 procent. Lékaři ohlásili zhruba 1608 pacientů na 100 tisíc obyvatel. Vyplývá to z dnešních informací hygieniků. Chřipková epidemie přichází každoročně v lednu nebo začátkem února, letos byla vyhlášena poslední lednový den.
Chřipka ročně zabije až 2 000 lidí, lékaři doporučují očkování

reklama

„Nejnovější údaje potvrzují, že i přes pokles nemocnosti nadále probíhá plošná chřipková epidemie na celém území ČR. Cirkuluje převážně virus chřipky typu A,“ uvedla Hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová. Počet nemocných klesá ve všech věkových skupinách, téměř se ale nemění u lidí nad 65 let. Nejvyšší nemocnost je hlášena z krajů Moravskoslezského, Jihomoravského a Plzeňského.

Chřipka ročně zabije až 2 000 lidí, lékaři doporučují očkování

VIDEO: Chřipka ročně zabije až dva tisíce lidí - právě teď je nejvhodnější doba pro očkování

Část nemocnic uzavřela pro návštěvy lůžková oddělení, zejména plicní a interní, nebo léčebny dlouhodobě nemocných. Chroničtí pacienti a senioři jsou komplikacemi chřipky podle lékařů nejvíc ohrožení. 

V hradeckém kraji o desetinu ubylo chřipek, epidemie ale trvá

V Královéhradeckém kraji v tomto týdnu o desetinu ubylo akutních respiračních onemocnění a chřipky. Epidemie chřipkových onemocnění přesto nadále trvá, uvedli dnes hygienici. Nyní evidují 1685 nemocných v přepočtu na 100 000 obyvatel, což v kraji představuje přes 9200 nemocných. Minulý týden bylo nemocných dosud nejvíce, a to 1868 na 100 000 obyvatel. Hygienici k dnešku evidovali 26 případů závažného onemocnění chřipkou, z toho jeden člověk zemřel.

ilustrační foto

Česko se potýká s plošnou chřipkovou epidemií

Loni v polovině února byla situace s chřipkovými onemocněními v kraji obdobná. Nemocných tehdy bylo 1684 na 100 000 obyvatel. Epidemie tehdy trvala do prvního týdne v březnu.

V sezoně na přelomu let 2018 a 2019 vyhledalo v Česku praktického lékaře s akutní respirační infekcí a chřipkou 996 000 lidí. Z toho 625 muselo být hospitalizováno na jednotce intenzivní péče a 195 z nich zemřelo. Letos bylo vážných případů do 7. února 126, infekci podlehlo 23 lidí. Lékaři odhadují, že každoročně s chřipkou souvisí zhruba 1500 až 2000 úmrtí.

ČTK/Pavlína Švarcová

reklama

reklama