Nenašly domov, musely zemřít: Švédská zoo musela utratit stovky ještěrek

Více jak 500 exotických ještěrek bylo usmrceno v tekutém dusíku poté, co jim švédská zoo nebyla schopna zajistit nový domov. Zvířata byla nalezena minulý měsíc v opuštěném obchodě. Kvůli svému neznámému původu ale nemohla jít k adopci. Informace přinesl server RT.
ilustrační foto
ilustrační foto
Pixabay

reklama

Minulý měsíc nalezly švédské úřady 760 ještěrek, 67 želv, 18 hadů, dva krokodýly a 11 žab v opuštěném obchodě ve městečku Löberöd. Jelikož nebyly známy žádné informace o původu zvířat, nemohla zamířit k individuálním chovatelům, ale pouze do specializovaných institucí.

„Udat“ tolik zvířat ale nebylo snadné. Zoologická zahrada ve švédském městě Kolmården, která poskytla zvířatům dočasný azyl, sháněla nové majitele po celé Evropě. Největší problém byl s velkým množstvím ještěrek, ze kterých se podařilo najít domov jen pár desítkám.

Sudán, nosorožec bílý severní

Zemřel Sudán, poslední samec nosorožce bílého severního

Jelikož na péči o více než 550 zbylých ještěrek neměla zoologická zahrada Kolmårdenu finance, rozhodla se zvířata zlikvidovat pomocí tekutého dusíku. „Metoda tekutého dusíku je praktická a z hlediska zvířat také nejvíc šetrná,“ řekl veterinář Bengt Röken, který v místní zoo pracuje.

„Stovky nádherných zvířat byly odhozeny jako nějaké odpadky. Musíme si uvědomit, že důvodem, proč jsme museli nechat usmrtit tato zvířata, je nemilosrdný obchod s exotickými zvířaty,“ uvedla ředitelka společnosti PETA Dawn Carrová.

Carrová také zpochybnila prohlášení švédské zoo o tom, že smrt ještěrek pomocí tekutého dusíku byla humánní. Podle zprávy týkající se zvířecích práv z univerzity v Melbourne by měla být zvířat pod hlubokou anestezií, ve chvíli kdy jsou zabíjena dusíkem. Carrová ale dodala, že v tomto případě švédská zoo neměla zrovna mnoho možností na výběr.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!