Není to v souladu s naší kulturou: Saúdští fotbalisté ignorovali minutu ticha za oběti teroru v Londýně

Fotbalisté Saúdské Arábie odmítli držet minutu ticha za oběti teroristického útoku v Londýně. Stalo se tak ve středu před kvalifikačním duelem o mistrovství světa v zápase proti Austrálii. Prý to není v souladu se saúdskou kulturou.

Stadion v australském Adelaide se chystal na kvalifikační utkání mezi domácími borci a fotbalisty Saúdské Arábie. Ještě před tím ale následovala minuta ticha za oběti teroristických útoků v Londýně. Zatímco se australští fotbalisté postavili do řady na vrcholu středového kruhu, jak bývá při podobných okamžicích zvykem, a celý stadion povstal, Saúdští Arabové se rozestavili na své pozice a čekali na zahájení zápasu. Hráči na lavičce se zase odmítli postavit.

Australané, kteří během teroristického útoku přišli o dva své občany, přitom předem saúdský tým žádali, aby se piety zúčastnil. Jak Asijská fotbalová federace, tak Saúdští Arabové s minutou ticha souhlasili. Podle britského listu Daily Mail však později představitelé saúdského týmu informovali Australskou fotbalovou asociaci, že minuta ticha není v souladu se saúdskou tradicí, takže se hráči přesunou na svoji polovinu a budou tento zvyk respektovat, zatímco zaujmou své pozice na hřišti.

Zajímavá je podle Daily Mailu skutečnost, že při prosincovém zápase Barcelony se saúdským klubem Al-Ahli oba týmy minutu ticha společně držely. Za Al-Ahli přitom nastupuje řada saúdských reprezentantů. Tenkrát se minuta ticha držela za fotbalisty brazilského Chapecoense, z nichž většina zemřela při leteckém neštěstí.

Austrálie nakonec zápas vyhrála 3:2. Saúdští fotbalisté se naproti tomu na sociálních sítích okamžitě stali terčem kritiky zejména britských a australských fotbalových fanoušků: „Je to absolutně nechutné, ale ne překvapivé,“ reagovala na událost uživatelka Twitteru Paula. Joe zase napsal: „Měl bych být rozrušený, ale moje mínění o Saúdské Arábii je už tak nízké, že jsem to od nich čekal.“