Neobvyklý cíl: Kolumbijský drogový kartel vypsal vysokou odměnu na hlavu policejního psa

V zemi, kde dlouhá léta úřadoval Pablo Escobar a jeho Medellínský kartel, jsou asi zvyklí na ledacos. I tak všechny překvapila výzva aktuálně nejmocnější zločinecké organizace v zemi. Drogový kartel nabízí za hlavu policejního psa 200 milionů kolumbijských pesos, což v přepočtu dělá přes 1,5 milionu korun.
Plicejní fenka Sombra
Plicejní fenka Sombra
Facebook/Dog with Blog

Kladete si otázku, proč zločinci nabízí tuto pro mnoho Kolumbijců za normálních okolností nedosažitelnou sumu za smrt psa? Fenka německého ovčáka jménem Sombra (v češtině stín) je totiž naprostým rekordmanem, co se nálezů pašovaných drog týče. Drogové gangy už připravila o 10 tun kokainu a tedy i pořádnou řádku peněz.

Teď je ale její život opravdu v ohrožení. Ortel smrti nad ní vyřkla zločinecká organizace Urabeños, která je všeobecně považována za aktuálně nejsilnější v zemi. Kolumbijští policisté nic nepodceňují a Sombru raději přemístili na dobře hlídané mezinárodní letiště v Bogotě. Je to pochopitelné, pokud si připomeneme, že za éry Pabla Escobara byli například policisté vražděni za daleko menší finanční obnos.

Pachatelé i s cenným kouskem

Kuriozita z Kolumbie: Lupiči se chystali vyloupit obyčejný obchod se 118 let starou zbraní za půl milionu

Šestiletá fenka dosud působila v okolí přístavů u pobřeží Atlantského oceánu včetně města s příznačným názvem Turbo. Právě z tohoto místa putují zásilky kokainu prostřednictvím rychlých motorových člunů nebo přímo ponorek do USA. Sombra vyčenichala přes pět tun kokainu přímo v Turbu a další zboží nalezla připravené ve vozidlech v okolí. Díky ní bylo zadrženo 245 podezřelých. Většina zabaveného kontrabandu patřila právě organizaci Urabeños.

reklama