Neohneme se pod tlakem politické korektnosti, uvedl nový vydavatel čerstvé autobiografie Woodyho Allena

Autobiografie Woodyho Allena, která budí emoce a od jejíhož původně plánovaného vydání první vydavatel po protestech vlastních zaměstnanců nakonec začátkem března ustoupil, si nakonec přece cestu ke čtenářům najde. Knihu čtyřiaosmdesátiletého amerického režiséra, scenáristy, spisovatele, dramatika, herce a čtyřnásobného držitele prestižního filmového Oscara nakonec ve Spojených státech amerických vydalo v pondělí jiné nakladatelství.
Autobiografie Woodyho Allena Apropos of Nothing
Autobiografie Woodyho Allena Apropos of Nothing
@ViendoMovies/Twitter

reklama

Newyorkský vydavatel Arcade Publishing oznámil, že získal světová práva na Allenovu knihu „Apropos of Nothing“ a dodal, že se „nebude ohýbat před politicky korektními tlaky moderního světa.“

„My jako vydavatelé dáváme přednost hlasu respektovaného spisovatele a filmaře,“ uvedla editorka Jeannette Seaverová v prohlášení pro agenturu AFP.

Woody Allen

Dozvuky #MeToo? Nakladatelství po protestech stoplo vydání knihy Woodyho Allena

Publikování knihy provází už delší dobu zvýšená pozornost ze strany médií i části veřejnosti v souvislosti s „dozvuky“ hnutí #metoo, jehož dopadu nebyl ušetřen právě ani známý filmař, který je dlouhodobě obviňován z dřívějšího obtěžování své adoptivní dcery.

Proti kroku vydavatele protestoval i Stephen King

Začátkem března nakladatelský gigant Hachette pod tlakem odstoupil od vydání autobiografie plánovaného na 7. března a vrátil veškerá s knihou spojená práva Woodymu Allenovi. Krok nakladatelství přišel v návaznosti na odsouzení knihy Allenovým synem, uznávaným investigativním novinářem Ronanem Farrowem, který je ke svému otci extrémně kritický, a symbolickou stávkou desítek zaměstnanců nakladatelství.

Nakladatelství pak tehdy ve svém prohlášení uvedlo, že po „rozsáhlých“ rozhovorech se zaměstnanci a dalšími dospělo k závěru, že vydání knihy „by nebylo uskutečnitelné“.

Tehdejší rozhodnutí nakladatelství pak někteří lidé označili za cenzuru, mezi nimi třeba autor hororových knižních bestsellerů Stephen King. „Rozhodnutí Hachette o upuštění od knihy Woodyho Allena mě velmi znepokojuje,“ uvedl King s tím, že nejde jen o Allena, který „je mu fuk“, ale že ho znepokojuje to, kdo bude umlčen příště.

Woody Allen je svou nyní čtyřiatřicetiletou adoptivní dcerou obviňován z obtěžování z kraje devadesátých let. Americký filmař nařčení opakovaně odmítá.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!