Nespokojení migranti založili požár v řeckém uprchlickém táboru

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Nepokoje v uprchlickém táboře na řeckém ostrově Lesbos

reklama

Minimálně dva velké stany a stejné množství obytných kontejnerů bylo zničeno požárem, který založili protestující migranti v uprchlickém táboru Moria na řeckém ostrově Lesbos. Ti jsou dlouhodobě nespokojeni s podmínkami panujících v zařízení. Některým z nich se navíc údajně nelíbila zpráva, že budou deportováni zpět do Turecka.

Nepokoje vypukly během včerejšího dne. Uprchlíci nejdříve jen protestovali proti nevyhovujícím podmínkám, ve kterých žijí, a ve kterých jsou nuceni čekat do doby vyřízení jejich žádostí o udělení azylu na území Evropy. Podle slov jednoho z íránských migrantů si uprchlíci na špatné životní podmínky stěžovali v minulosti již několikrát. Pokaždé ovšem byli ignorováni.

Požár skupina protestujících údajně založila po návštěvě místního starosty, který měl být o všech stížnostech informovaný. Kromě ohně používala skupina nespokojených migrantů jako zbraně také kameny, které házela po přivolaných záchranných složkách.

Nepokoje v uprchlickém táboře
Autor: AP Nepokoje v uprchlickém táboře

Protest zřejmě přerostl v povstání i z důvodu, že některým z migrantů bylo oznámeno, že jejich žádosti o evropský azyl byly zamítnuté, a budou proto v nejbližší době deportováni zpět na území Turecka.

Tuto informaci potvrdil pro deník The Sun i jeden z obyvatelů tábora na ostrově Lesbos: „Je to tady jako ve válečné zóně. Všechno začalo ve chvíli, kdy bylo nějakým lidem řečeno, že budou posláni zpět do Turecka, odkud přišli. Oni potom začali pálit odpadky a házet kameny na policisty.“

Přivolaní hasiči se museli stáhnout

Letícím kamením nebyli podle řeckých médií napadeni pouze místní policisté snažící se uklidnit rozvášněný dav, ale také přivolaní hasiči. Migranti jim rovněž blokovali příjezdové cesty. Hasiči se proto nakonec byli nuceni z akce stáhnout.

Zřejmě i z toho důvodu nakonec požár v uprchlickém táboru zničil dva velké stany a stejný počet obytných kontejnerů. Oheň podle místní policie stále hoří, nikdo ovšem údajně nebyl během nepokojů zraněn ani zatčen.

Protesty nejsou ojedinělé

Nepokoje v řeckém táboru Moria nejsou ničím výjimečným. Toto místo, ve kterém by se momentálně mělo nacházet zhruba čtrnáct tisíc migrantů, zažilo podobné povstání v říjnu minulého roku. Zhruba sedm desítek lidí tehdy za pomocí kamenů a bomb vyrobených z benzínu kompletně zničilo tři obytné buňky a několik dalších poškodilo.

Po včerejším incidentu muselo být z tábora obehnaného vysokým plotem z ostnatého drátu přemístěno několik stovek uprchlíků. „Pořád je uvnitř několik lidí, ale někteří stále protestují. Lidé už jsou unavení z toho, co se tu děje,“ řekl britské televizní stanici Sky News jeden ze svědků.

Reportáž z nepokojů uvidíte dnes ve Zprávách na Primě, které začínají v 18:55.

reklama

reklama