Nestihli jste řádný termín? Daňové přiznání lze bez sankce odevzdávat ještě týden

Téma Zpráv FTV Prima: První duben byl současně posledním dnem pro podání daňového přiznání v řádném termínu. Opozdilců bylo hodně. Finanční úřady teď mají pětidenní lhůtu, kdy můžete přiznání podat sice pozdě, ale beztrestně. Pak už následují pokuty.
Kvůli daním se někteří lidé i zadluží...
Kvůli daním se někteří lidé i zadluží...
thinkstock.com

reklama

Prvního dubna skončila doba pro řádné podání daňového přiznání. Těch, kteří si tuto ne zrovna příjemnou záležitost nechali na poslední chvíli, ale nebylo málo. Pokud jste na finanční úřad nestihli zajít ani tento pátek, máte na to ještě dalších pět pracovních dní. Nejzazší termín pro podání daňového přiznání je tedy 8. dubna. V případě, že nestihnete ani to, už vás ale pokuta nemine. "Pokuta je ve výši 0,05 procent z částky stanovené daně, pokud poplatník nepodá daňové přiznání vůbec, hrozí mu pokuta ve výši 5 procent z částky stanovené daně," říká mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová.

Levná půjčka bez ručitele a peníze neustále k dispozici. Navíc slevy u obchodníků a další výhody. Srovnání kreditních karet online zde

Jak daň zaplatit?

Zaplatit daně můžete hned několika způsoby:

  • hotově,
  • složenkou,
  • bankovním příkazem,
  • prostřednictvím internetového bankovnictví,
  • nově také takzvanou daňovou složenkou.

Co když objevíte chybu?

Co ale dělat, když jste to všechno dávno udělali, ale ve svém daňovém přiznání jste dodatečně objevili chybu? "Pokud si stihne opravit daňové přiznání do termínu pro podání daňového přiznání, pak se jedná o opravné daňové přiznání a tam žádná sankce nehrozí. Pokud se jedná o opravu následnou po termínu podání daňového přiznání, tak je to dodatečné daňové přiznání a tam už mohou v jistých případech nastat sankce v podobě penále," vysvětluje Petlachová.

Oblečení na charitu

Úspora za dobrý skutek. Darujte věci, které nepotřebujete a ušetřete na dani

Víc než propásnutí termínů hrozí dluhy

To, že jsou daňové předpisy složitou záležitostí potvrzují i odborníci. Větším problémem než dodržování termínů je podle nich to, že se lidé v zákoně špatně orientují, a tím pádem nedokážou výši svých daní předem odhadnout. "Zejména drobní podnikatelé potom mají platit daně, tak de facto si na to půjčují v bankovním sektoru, a to není úplně ideální stav," popisuje situaci po podání daňových příznání finanční poradce Jan Harbáček.

Autorka: Marcela Svobodová, reportérka Zpráv FTV Prima

Novinky pro spotřebitele i spoustu tipů na úspory najdete i na našem Facebooku. Přidejte si nás.

 

Sledujte Zprávy FTV Prima. Každý den v 18.55 hodin nebo kdykoliv na Prima PLAY - Zprávy.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!