Netolerujeme různé názory, napadáme oponenty a ne jejich myšlenky, píše zkušený zaměstnanec Facebooku

Od uveřejnění příspěvku se k autorovi, který je ve společnosti přes šest let, přidalo přes 100 dalších zaměstnanců Facebooku, aby zformovali online skupinu nazvanou FB’ers for Political Diversity. Uvedl to server NYTimes, který rovněž zveřejnil kompletní text.
„Jsme politická monokultura, která netoleruje různé názory. Prohlašujeme, že vítáme všechny pohledy, ale rychle napadáme – často v davu – kohokoliv, kdo prezentuje názor, který se zdá být v opozici k levicově orientované ideologii,“ píše Amerige svým spolupracovníkům. Dodává taky, že běžně napadají spíše osobu samotnou, než její názor.
„Děláme to tak důsledně, že zaměstnanci se bojí cokoliv říci, i když politicky nesouhlasí s tím, co je kolem.“ Podle autora textu se nejedná o vzácný problém, sám prý v souvislosti s tím obdržel přes sto zpráv. „Vaši kolegové se bojí, protože vědí, že oni – nikoliv jejich myšlenky – budou napadáni. Vědí, že všechny ty řeči o ‚otevřenosti rozdílným názorům‘ se nevztahují na případy ‚sociální spravedlnosti‘, emigrace, ‚rozmanitosti‘ a ‚rovnosti‘. V těchto otázkách můžete buď mlčet, nebo obětovat reputaci a kariéru.“
Dále se Amerige věnuje některým konkrétním případům ostrakizace spolupracovníků s jiným názorem: „Strháváme vítající plakáty Trumpových podporovatelů. Pravidelně navrhujeme odvolání Thiela z naší rady, protože podpořil Trumpa. Jsme rychlí v navrhování vyhazovu lidí, kteří ukáží nepochopení, a ještě rychleji vyvozujeme, že naši kolegové jsou fanatici.“
„Žádáme HR, aby vyšetřovalo ty, kteří si troufnou kritizovat Islám pro nedodržování lidských práv, za vytváření ‚neinkluzivního prostředí‘.“
„A ať už je (Kongres a prezidenta) máme, nebo nemáme rádi, zasloužíme si tuto kritiku. Jsme slepí a ignorantští k tomu co si lidé mimo naše zdi (nebo dokonce ponecháni sami mezi našimi zdmi) myslí o komplexních tématech, na nichž záleží,“ uvedl autor s tím, že za poslední dva roky se tento problém exponenciálně zhoršil.
„Nevím, jak tento problém vyřešit sám. Co ale vím, je, že problémy se nevyřeší, pokud budeme pokračovat v izolaci a mlčení. Takže nová FB skupina: a) má být prostorem, kde můžete průběžně probírat tato témata beze strachu z davu b) k debatování o tom, jak to můžeme napravit. Pokud máte zájem pomoci udělat Facebook společností, která je tolerantnější a aktivně smýšlející ohledně různých politických a ideologických pohledů, přidejte se k FB’ers for Political Diversity.“
Ve skupině je podle autora pouze jedno základní pravidlo: Zákaz si vyslouží každý, kdo napadne člověka osobně, a nikoliv jeho názory.
„Uvidíme, kam to povede,“ zakončuje.