New IRA přijala zodpovědnost za smrt severoirské novinářky. Nepokoje, při nichž zemřela, měla údajně vyprovokovat policie

Irská polovojenská skupina New IRA (Nová IRA) přiznala zodpovědnost za vraždu severoirské novinářky Lyry McKeeové. Skupina tak učinila v dopisu zaslaném v pondělí tamním médiím. Uvedla to agentura DPA.
Lyra McKee
Lyra McKee
@securityctrl / Twitter

reklama

Devětadvacetiletá novinářka na volné noze, která psala například pro The Atlantic nebo Buzzfeed News byla střelena do hlavy minulý čtvrtek kolem jedenácté hodiny večer, když stála poblíž tamní policie během nepokojů v severoirském Cregganu, na předměstí města pro irské nacionalisty známého jako Derry, pro britské unionisty jako Londonderry. Podle CNN policie v souvislosti s její vraždou mluví o teroristickém útoku.

Novinářka stála blízko nepřátelských sil. New IRA se omluvila

„Během útoku na nepřítele byla tragicky zabita Lyra McKeeová, když stála blízko nepřátelských sil,“ uvedla militantní skupina v prohlášení poskytnutému The Irish News. „IRA nabízí svou plnou a upřímnou omluvu za smrt Lyry McKeeové partnerovi, rodině a přátelům.“

Ilustrační foto

Nová IRA: Vzbudí dohady o brexitu vzpomínky na staré násilí?

Organizace New IRA v pondělí uvedla, že nepokoje předcházející smrti McKeeové byly vyprovokovány policií. „Během čtvrteční noci, poté co těžce ozbrojené síly britské koruny vtrhly do Cregganu, čímž vyprovokovaly nepokoje, IRA nasadila své dobrovolníky,“ uvádí skupina v prohlášení.

Nepokoje ve městě přišly těsně před velikonočním víkendem. Toto období republikánští disidenti, kteří chtějí znovu sjednotit Severní Irsko s Irskou republikou, tradičně označují za výročí velikonočního povstání proti britské nadvládě v roce 1916.

Může brexit vzbudit vlnu nového násilí?

Se skupinou New IRA také úzce souvisí současná situace okolo brexitu, která se do velké míry soustředí na budoucí hranici mezi Severním Irskem a Irskem (Irskou republikou) a vzbuzuje obavy, aby nedošlo k dalšímu násilí.

Dokladem toho je nedávná exploze a únosy právě v druhém největším irském městě Londonderry. Řada obyvatel má strach, aby se nevrátily temné časy z dob před „Velkopáteční“ dohodou. Podezření z výše uvedených činů totiž padlo právě na organizaci New IRA (Nová Irská republikánská armáda).

New IRA je irská republikánská polovojenská skupina, která usiluje o sjednocení Irska. Považuje sebe samu za jediného oprávněného nástupce původní Irské republikánské armády (IRA). Měla se utvořit v roce 2012, když se tehdejší skupina Real IRA spojila s dalšími menšími republikánskými vojenskými uskupeními.

reklama

reklama