Neziskové organizace by mohly dostávat peníze přímo z Bruselu

Evropský parlament si přeje speciální fond pro některé neziskové organizace. Chce podporovat ty, které se zabývají dodržováním lidských práv, rovností mezi ženami a muži nebo právu menšin. Peníze by neziskovky dostávaly přímo z Bruselu bez regulace jednotlivých států. Jenže ne všem europoslancům se tento nápad zamlouvá.
27. 4. 2018 ZPRÁVY: NEZISKOVÉ ORGANIZACE BY MOHLY DOSTÁVAT PENÍZE PŘÍMO Z BRUSELU
27. 4. 2018 ZPRÁVY: NEZISKOVÉ ORGANIZACE BY MOHLY DOSTÁVAT PENÍZE PŘÍMO Z BRUSELU

reklama

Evropský parlament si usnesení o zřízení fondu pro neziskové organizace odhlasoval už minulý týden. Evropská komise má teď tedy za úkol vytvořit jakýsi návrh, jak by měl nástroj, který má podporovat organizace prosazující základní hodnoty v rámci Evropské unie, vypadat. I když je vše na úplném začátku, už teď někteří europoslanci neskrývají obavy.

„Musím se přiznat, že jsem úplně nepochopil důvod, proč by se takový nástroj měl zřizovat. Myslím, že hrozí nebezpečí, že se stane nástrojem jednostranné propagandy. A že z něj budou moci čerpat peníze pouze organizace, které budou razit určitý řekněme povolený názor na Evropskou integraci,“ říká europoslanec z řad ODS Jan Zahradil.

kartonový stan

V Bruselu myslí na lidi bez domova: Nový projekt kartonových stanů ovládl hlavní město Belgie

Peníze by měl organizacím přidělovat přímo Brusel, nikoliv jednotlivé státy, kompetentní úřady, jak tomu je dnes. My jsme proto oslovili ministerstvo financí, co na návrh říká. Prý je ale prozatím na nějaké závěry příliš brzy.

„Česká republika by se k návrhu nástroje vyjádřila až v případě, pokud jej Evropská komise navrhne členským státům, aby jej projednaly a případně schválily. To se dosud nestalo, proto by bylo zcela předčasné, aby jej Ministerstvo financí jakkoliv komentovalo,“ stálo ve vyjádření Ministerstva financí

Evropský parlament by nicméně fond rád spustil už v roce 2021.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!