Neznámý koronavir z Wuchanu nakazil další osoby. Na oslavy lunárního Nového roku se dají do pohybu miliony Číňanů

Čínské zdravotnické úřady zveřejnily informaci o nových případech zatím neznámého koronaviru, který se šíří ze zdroje ve městě Wuchan.
Lidé v Číně začínají nosit roušky z obavy před neznámým virem
Lidé v Číně začínají nosit roušky z obavy před neznámým virem
foto AP

reklama

Jedná se o 17 nových případů a tři z nich jsou ve vážném stavu, což zvyšuje obavy z dalších infekcí. Věk infikovaných se pohybuje od 30 do 79 let.

Pochopitelně to vyvolává obavy z  dalšího šíření, a to především proto, že se blíží oslavy lunárních novoročních svátků, kdy příští víkend se dají do pohybu miliony Číňanů.

Městské úřady Wuchanu uvedly, že se zatím virem infikovalo 62 lidí, z nichž osm je v těžkém stavu, 19 se vyléčilo a byli propuštěni z nemocnice. Dva pacienti na onemocnění již zemřeli. Zbytek pacientů je izolován, neboť se jedná o neznámé onemocnění, projevující se zápalem plic a všichni onemocněli v několikamilionovém městě Wuchan ve střední Číně.

Tchaj-wan oznámil, že tento týden identifikoval dva případy záhadného viru u osob cestujících z Wuchanu a Japonsko nahlásilo jeden případ.

Vědci z Centra globální analýzy infekčních nemocí MRC na Imperial College v Londýně varovali, že počet případů ve městě Wuchan se bude pravděpodobně blížit počtu kolem 1700, což je mnohem více, než čínské úřady oficiálně uvádí.

Dosud nebyl potvrzen žádný přenos onemocnění z člověka na člověka, ale wuchanská zdravotnická komise již dříve uvedla, že tuto možnost „nelze vyloučit“.

Letiště v některých asijských zemích, stejně jako americká letiště JFK v New Yorku, San Francisku nebo  v Los Angeles, začaly se screeningem cestujících z centrální Číny. Screening byl zintenzivněn také v Hongkongu, kde byly zavedeny kontrolní body měření tělesné teploty pro cestující z čínské pevniny.

Nový kmen koronaviru vyvolal poplach kvůli jeho spojení se závažným akutním respiračním syndromem (SARS), který začal v jižní Číně na konci roku 2002 a rozšířil se do více než 24 zemí. Zabil téměř 800 lidí.

Koronaviry mohou způsobit běžné nemoci jako nachlazení, ale také smrtící choroby, jako jsou dýchací onemocnění SARS či MERS. Vědci si zatím myslí, že nový virus není natolik smrtící jako SARS, ale upozorňují, že se o jeho původu ví velmi málo.

reklama

reklama