Nezodpovědné krmení může zvířata zabít. Cedule nepomáhají, lidé by měli zaplatit statisícovou pokutu, žádá petice

Tisíce Čechů už podepsaly internetovou petici, která žádá, aby lidé, kteří i přes varovné cedule krmí cizí zvířata, museli za své počínání zaplatit statisícovou pokutu. Například koně kvůli nezodpovědnému chování kolemjdoucích trpí ve velkých bolestech a jejich majitele pak jejich záchrana může stát několik desítek tisíc.
Koně kvůli nezodpovědnému chování lidí často umírají ve velkých bolestech
Koně kvůli nezodpovědnému chování lidí často umírají ve velkých bolestech
Pixabay.com/Gellinger

reklama

„Čím dál víc přibývá případů, kdy lidem umírají zvířata kvůli nezodpovědnosti cizích a my jako majitelé zvířat bychom měli mít možnost se bránit,“ píše se v internetové petici. Podle autora nepomáhají ani výstražné cedule, aby lidé zvířata nekrmili. Přitom následky takového jednání mohou být například pro koně nebo i ovce fatální.

Důkazem je i případ ze stáje Salazarův dvůr. „Jeden z našich koní bojuje v obrovských bolestech o život. To, co snědl, mu způsobilo koliku a zástavu funkce střev. Léčba je nejen finančně náročná do výše desetitisíců ale nemusí ani koně zachránit a zvíře trpí v obrovských bolestech,“ upřesňuje stáj ve svém statusu na sociální síti. Navíc další kůň musel být kvůli stejným potížím několik dní na kapačkách.

Bohužel, ani přímá konfrontace lidí nemusí být vždy efektivní. „Dnes u nás paní s dítětem krmila měkkým pečivem naše zvířata. Její argument na otázku, kdo jí to dovolil a proč to dělá, byl, že tady to snad dělají všichni, tak si to lépe hlídejte,“ uvedl na svém profilu na sociální síti zase Jezdecký areál Pony Park. I tam mají zkušenost s tím, že jim na následky nezodpovědného chování kolemjdoucích zemřel kůň.

Petice tak chce, aby byla za nedovolené krmení zvířat zavedena pokuta ve výši nákladů, které pak majitelé musí vynaložit na záchranu svých parťáků. „Navrhuji zavést pokutu 100tis (což je kolik majitelé větších zvířat dají kvůli hloupým lidem za veterináře) za krmení cizího zvířete a právo majitelů hlídat si pozemek kamerovým systémem a případné viníky také na místě zadržet do příjezdu policie,“ upřesňuje petice.

V současné době už jí podepsala bez mále tři tisíce lidí a dá se předpokládat, že další se budou rychle přidávat. Navíc tisíce lidí jí už sdíleli přes sociální sítě. Jestli se podaří organizátorům posbírat deset tisíc podpisů a předat vše příslušným orgánům, budeme i nadále sledovat.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!