Nezvyklý exponát na italské výstavě umění. Sebevražedné zařízení „Sarco“

Spolu se sály naplněnými abstraktními uměleckými díly a videoinstalacemi mohou návštěvníci osmapadesátého ročníku umělecké výstavy Bieannale Arte 2019 v Benátkách spatřit i takzvané „Sarco“, jehož název je zkratkou pro sarkofág. Jedná se o kontroverzní zařízení, které by údajně mohlo být synonymem pro sebevraždu 21. století. O nezvyklém exponátu informuje server Russia Today.
Sarco / Death pod
Sarco / Death pod
@philipnitschke / Twitter

reklama

Elegantní přenosné a 3D tisknutelné zařízení s vestavěnou ekologicky přívětivou rakví, jinak nazývané také „death pod“ (smrtící zámotek) by mohlo být řešením pro „klidnou, volitelnou a zákonnou smrt“ stiskem jednoho tlačítka.

Tvůrcem australský humanista

Designérem „death podu“ je australský humanista a obhájce eutanazie Philip Nitschke, jehož předchozí vynález nazvaný „Vysvobozující přístroj“ využili k sebevraždě prostřednictvím smrtící injekce čtyři lidé.

Hlavní rysy zařízení Sarco byly poprvé uveřejněny v roce 2017. Obsahovaly nespecifikovaný elektronický formulář, který měl prověřit, zda je zájemce příčetný k tomu se rozhodnout zemřít. Poté, co se uživatel zamkne uvnitř a projde testem, dostane kód, po jehož zadání započne proces eutanazie. Sarco pak začne pumpovat do své „kabiny“ dusík a nahrazovat jím kyslík. Díky tomu v člověku před smrtí vyvolá mírně opilecký pocit.

 

Stornotlačítko nebo průhledné víko pro poslední výhled

Jako bonus má podle svého výrobce zařízení průhledné víko, které umožní sebevrahovi zemřít na místě s příjemným výhledem. „Můžete ho přemístit a mít výhled třeba na Alpy nebo jezera. Jakmile jste připraveni říct sbohem, použijete kód, abyste se dostali dovnitř, zaklapnete poklop, zmáčknete tlačítko a zemřete během několika minut. Jde o velmi poklidnou smrt,“ vysvětlil Nitschke.

Pro ty, kteří jsou na poslední chvíli nerozhodní, je zde i stornovací tlačítko a únikový poklop – protože bezpečnost výrobku je pro designera na prvním místě, vysvětlují tvůrci Sarca v propagačním videu.

Nové zařízení bude vystaveno v rámci exhibice ještě šest měsíců. Poté bude Sarco odesláno ke svému prvnímu použití do Švýcarska, kde je asistovaná sebevražda legální.  Designéři Philip Nitchke a Alexander Bannink rovněž nabízí možnost uživatelům vytisknout si zařízení na 3D tiskárně – to zejména z důvodu jejich vlastní ochrany v zemích, kde je asistovaná sebevražda nelegální.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!