„Nikdo tomu tady nevěří,“ reagují Němci na hrozby o odsunu vojáků USA

Starosta bavorského městečka Grafenwöhr, Edgar Knobloch, se nechal slyšet, že nevěří výhrůžkám amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten Německu pohrozil, že nechá přesunout americké vojáky z německých vojenských základen do Polska.
Američtí vojáci se mají Německu a dalším zemím prodražit  foto libertybuzz
Američtí vojáci se mají Německu a dalším zemím prodražit foto libertybuzz

reklama

„Nikdo tomu tady nevěří,“ prohlásil Knobloch, ale zároveň uznal, že řeči o odsunu amerických vojáků vyvolaly mezi obyvateli sedmitisícového města nervozitu. To hlavně z toho důvodu, že v Grafenwöhru se nachází největší základna amerických vojáků v Evropě. Sídlí jich zde více než 10 tisíc (celkově jich je v Německu 35 tisíc) a zaměstnávají zhruba tři tisíce bavorských civilistů. Jde tak o největšího zaměstnavatele ve městě. Případný odsun by tudíž městské ekonomice moc neprospěl.

Trumpovi se nelíbí, že Německo stále nesplnilo to, k čemu se v září 2014 na summitu ve Walesu zavázalo. Lídři členských zemí NATO zde slíbili, že se vojenské rozpočty budou postupně zvyšovat tak, aby nejpozději v roce 2024 dosáhly dvou procent hrubého domácího produktu (HDP) v jednotlivých zemích.

Dosáhnout tohoto čísla se ale Německu, stejně jako nám, nedaří a vypadá to, že ve stanovené lhůtě bude na obranu vynakládat pouze 1,5 %. Trump dal svou nelibost nad tímto stavem najevo během červnové návštěvy polského prezidenta Andrzeje Dudy ve Washingtonu. Americký prezident pochválil Polsko za to, že na rozdíl od Německa normu na investici do obrany splnilo a že za odměnu by se mohli američtí vojáci přesunout z Německa do Polska.

Polský premiér Mateusz Morawiecki se zavázal otevřít v Polsku americkou vojenskou základnu. Zkritizoval Německo, že na obranu nepřidělilo dohodnutá procenta, zároveň se ale postavil proti snižování uzavření německých základen. „Potřebujeme Ramsteina, ale potřebujeme také základnu v Polsku,“ řekl v rozhovoru.

Z Varšavy už předtím přišla nabídka investice 2 miliard dolarů do stavby nové americké vojenské základny v Polsku. „Bude se jmenovat Fort Trump,“ vtipkoval polský prezident během své návštěvy v Bílém domě. Zatím je otázka, jestli USA nabídku přijme.

Zdroj: Deutsche Presse Agentur

reklama

reklama