Nizozemsko zřejmě vrátí občanství džihádistům, kteří bojovali v Sýrii a Iráku

Pět džihádistů, kteří byli zbaveni nizozemské národnosti, zřejmě dostane své pasy zpět. Muži se totiž v Sýrii a Iráku přidali ke skupinám, které v té době ještě nebyly podle nizozemského práva na seznamu zakázaných organizací. Muži mají kromě nizozemského také marocké občanství. O případu informoval server Nederlandse Omroep Stichting.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
@TaS_556 / Twitter

reklama

Pětice mužů odcestovala na Blízký východ v roce 2013 a v průběhu následujícího roku posílila džihádistické skupiny v Sýrii a Iráku. Tehdejší státní tajemník nizozemského ministerstva spravedlnosti, který měl zároveň v gesci azylovou a migrační politiku, Mark Harbes, později rozhodl o odebrání nizozemského občanství všem pěti mužům.

Jenže v květnu letošního roku Harbes rezignoval kvůli odhalení, že jeho oddělení falšovalo statistiky o kriminalitě mezi žadateli o azyl. A nyní se zdá, že zanikne i jeho rozhodnutí o odebrání občanství. Státní rada totiž shledala, že v době, kdy muži vstoupili do ozbrojených skupin, nebyla uskupení ještě na seznamu zakázaných organizací.

Jeden z džihádistů je zřejmě po srmti

Podle současné státní tajemnice ministerstva spravedlnosti Ankie Broekersové-Knolové je těchto pět případů srovnatelných s jinými dvěma, o kterých Státní rada rozhodla už dříve, a proto bude ministerstvo postupovat stejně – vrátí mužům nizozemské pasy.

Paradoxní je pak skutečnost, že občanství dostane zpět také Driss Daouayry, který ale podle různých zdrojů zemřel už před pěti lety během amerického náletu na syrské město Kobani.

Ilustrační foto

Bývalý bojovník ISIS se ve Švédsku domáhá bezmála 500 tisíc náhradou za nevyplacené sociální dávky

Odebírání občanství lidem, kteří se připojili k Islámskému státu nebo jiné teroristické organizaci, je v Evropě stále velice kontroverzním tématem. Například Velká Británie v minulosti zbavila občanství Jacka Lettse, známého pod přezdívkou „Džihádista Jack“ nebo „Džihádistické nevěstě“ Shamimě Begumové.

Naopak jiné státy tento postup odmítají. Například švédský premiér Stefan Löfven letos v březnu prohlásil, že bývalí bojovníci Islámského státu mají právo vrátit se domů s tím, že je prověří tajné služby a případně mohou čelit žalobě.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!