Nizozemský ministr rezignoval kvůli mlžení ve statistikách o kriminalitě žadatelů o azyl

Nizozemský ministr pro azylovou politiku Mark Harbers včera rezignoval poté, co se jeho úřad dostal pod palbu kritiky za to, že se snažil v rámci statistiky skrýt a snížit počty vážných trestných činů spáchaných žadateli o azyl. Informovala o tom holandská média.
 Mark Harbers
Mark Harbers
AFP News agency

reklama

Podle serveru DutchNews.nl  Harbers před nizozemskými poslanci přijal odpovědnost za zprávu, v níž nebyly výslovně uvedeny údaje o počtu migrantů, kteří jsou v podezření ze znásilnění nebo vraždy. Data zveřejněná minulý týden obsahovala tyto činy (4 podezření ze znásilnění a 31 podezření z vraždy) v kolonce „ostatní“. Harbers byl v souvislosti s tím obviněn z pokusu o zakrývání skutečnosti.

Úředníci nechtěli znepokojovat veřejnost

Na dotaz poslanců, proč ministerstvo pravdivě nereportovalo o rozsahu možného podílu žadatelů o azyl na zločinnosti, Harbers odpověděl, že státní úředníci se obávali, aby tyto údaje nevedly ke zmatkům (nejasnostem, rozpakům).

Podle zprávy z minulého týdne takzvaní „falešní žadatelé o azyl“, kteří do země přišli z relativně bezpečných zemí, jako jsou Maroko nebo Algeria, byli zodpovědni za téměř polovinu ze 4600 policii nahlášených a evidovaných incidentů.

Závažné trestné činy schoval do kolonky „ostatní“

Zatímco většina případů trestných činů zahrnovala krádeže nebo kapsářství, policie zaznamenala také případy fyzického zneužívání, vyhrožování a dalších 1000 incidentů evidovaných jako „ostatní“.

Server The Telegraaf v návaznosti na zveřejněnou zprávu informoval, že tento součet zahrnoval 79 potenciálních sexuálních zločinů, z toho 47 případů sexuálního napadení, 5 obvinění ze zneužívání dětí, 4 obvinění ze znásilnění a řadu dalších násilných trestných činů.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!