Nizozemský premiér hrozí Východní Evropě hraničními kontrolami, pokud nepřijmou azylanty

Minulý týden v rozhovoru v nizozemské televizi NOS prohlásil premiér Mark Rutte, že pokud země Východní Evropy nebudou ochotny přijmout žadatele o azyl, Západní Evropa může začít uvažovat o zavedení hraničních kontrol pro obyvatele z Východu.
Mark Rutte foto europarl eu
Mark Rutte foto europarl eu

reklama

„Není možné, aby jen několik zemí přijímalo větší počet uprchlíků,“ stěžoval si před televizními kamerami Mark Rutte. Upozornil na skutečnost, že země, které podepsaly schengenskou dohodu, by si měly uvědomit také své povinnosti, nikoli využívat pouze výhod.

„S podepsáním smlouvy vzaly na sebe rovněž díl odpovědnosti,“ dodal nizozemský premiér. Podíváme-li se na jeho dřívější postoje, čteme v nich další kritická prohlášení na adresu Východní Evropy. Navíc nizozemský premiér chce kandidovat na post předsedy Evropské komise.

Podle Rutteho již po několik let v EU existuje bezvýchodná situace s přerozdělováním uprchlíků.

Řada unijních zemí se domnívá, že kompletně celá EU by měla nést společnou odpovědnost za žadatele o azyl. Země V4 se však k tomuto problému stavěly a staví odmítavě.

Nizozemský premiér je přesvědčen, že ví, jak donutit východoevropské země k poslušnosti: „Musíte dát Východoevropanům pocítit, že není samo sebou z EU jen brát. Musí také projevit svoji solidaritu.“ Plán, jak trestat Východoevropany, Mark Rutte projednal již s francouzským prezidentem a chystá jej přednést také kancléřce Angele Merkelové.

Příkrost k zemím V4 nizozemský premiér vysvětluje tím, že EU již neznamená pouze obchod a peníze, ale přibyla k tomu také bezpečnost. „Když došlo k sestřelení našeho letadla MH17 nad Ukrajinou, volal jsem svým kolegům v EU i mimo ni. Když vám pak kolegové řeknou ´stojíme za vámi´, cítíte se najednou silní, což je pro naši bezpečnost EU důležité.“

Mark Rutte si vzal za příklad Maďarsko, které odmítá pomáhat žadatelům o azyl, a to dokonce i v případě, že azylant prohlásí, že nehodlá v Maďarsku setrvat. V této zemi existuje zákon, který dokonce trestá osobu, která by jakýmkoli způsobem pomohla migrantům nebo je podpořila. Výsledkem je, že se migranti ocitnou v hraničním pásmu v zemi nikoho, kam nemají ani humanitární organizace přístup.

Mirko Radušević

reklama

reklama