Nizozemský soud k sestřelení malajsijského letadla MH17 vede proces se třemi Rusy a jedním Ukrajincem

Na předměstí v nizozemském Amsterdamu začalo soudní projednávání se čtyřmi podezřelými, jedním Ukrajincem a třemi Rusy, že se před více jak pěti lety podíleli na sestřelení malajsijského letadla MH17 nad ukrajinským územím.
V Amsterdamu začal soud k sestřelení Boingu MH 17

reklama

Soudce Hendrik Steenhuis zahájil líčení u soudu, který je shodou okolností blízko amsterodamského letiště Schiphol, odkud startovalo 17. července 2014 letadlo, které bylo sestřeleno nad Ukrajinou proruskými separatisty. Tehdy zemřelo 298 lidí, včetně posádky. Rusko popřelo jakékoli zapojení. Předvečer soudu se před ruským velvyslanectvím konalo protestní shromáždění rodin pozůstalých a byly zde rozmístěny bílé židle v počtu obětí.

V minulém roce byl dán příkaz k zatčení podezřelých, kteří byli identifikováni Společným vyšetřovacím týmem (JIT – Joint Investigation Team), který vede Nizozemí a který několik let pracoval na důkazních materiálech. Obžalovanými, kteří se k soudu nedostavili, jsou Rusové Igor Girkin, zvaný Strelkov, Sergej Dubinský, Oleg Pulatov a Ukrajinec Leonid Charčenko. Všichni v té době zastávaly vysoké pozice v řadách východoukrajinských ozbrojených sil. JIT konstatoval, že tato čtveřice nesestřelila letadlo, ale byla organizátorem akce. Igor Girkin byl ministrem obrany Doněcké republiky a ostatní byli členy vojenské výzvědné jednotky.

Alexej Danilov, tajemní ukrajinské Rady pro národní bezpečnost a obranu (SNBO)

Tajemník ukrajinské bezpečnostní rady: Krym se určitě vrátí Ukrajině. Rusko plánuje v Donbase ofenzivu

Země účastnící se vyšetřování – Ukrajina, Nizozemsko, Austrálie, Malajsie a Belgie – se v roce 2017 dohodly uspořádat v Nizozemsku soudní řízení podle nizozemského práva.

Rusko zpochybňuje soud a vyšetřování

Rusko odmítá, že by neslo jakoukoli vinu na sestřelení malajsijského letadla. Ruská média v tom duchu také píší. „Samotní vyšetřovatelé připouštějí, že tito lidé (obvinění) nesestřelili letadlo a jejich jména byla převzata výhradně z videa FSB (ruská tajná služba), jejichž původ je více než pochybný a stejně tak od samozvaných ‚vyšetřovatelů‘ neslavné skupiny Bellingcat,“ uvádí server agentury Ria Novosti a navíc dodává, že zatím existují pouze nepřímé důkazy. „Soud a vyšetřovatelé stále hledají svědky, aby byli nalezeni ti, kteří mohou být přímo obviněni z toho, že Boeing sestřelili,“ dodávají Ria Novosti.

reklama

reklama