Nižší účet za topení už od příští zimy? Začněte jednat hned teď!

Pokud topíte plynem nebo elektřinou, můžete už příští zimu ušetřit tisíce korun. Přejděte tam, kde vám nabídnou lepší podmínky. Právě teď je nejvyšší čas o změnu zažádat. Proces převádění odběrného místa někdy může trvat až několik měsíců.
Teplo i v zimě...
Teplo i v zimě...
thinkstock.com

reklama

Desítky tisíc rodin či firem měsíčně změní dodavatele plynu nebo elektřiny. Zákazníci přecházejí tam, kde platí méně. Jen v březnu to bylo v případě elektřiny více než 22 tisíc odběrných míst, v případě plynu necelých 18 tisíc. Teď ale lidé převody řešit více méně přestali. To je ale velká chyba. 

Proces je zdlouhavý – začněte raději včas

Pokud máte klasickou smlouvu na dobu neurčitou, nejste u svého dodavatele vázáni na pevnou dobu – odejít můžete prakticky kdykoliv. Počítejte ale s tím, že převod trvá většinou 3–5 měsíců (záleží na dodavateli a zejména výpovědní lhůtě). Máte-li smlouvu na dobu určitou, termín pro podání oznámení o ukončení smlouvy je navíc zapotřebí pořádně ohlídat. Nepodáte-li ho totiž včas, smlouva u stávajícího dodavatele se zpravidla automaticky prodlouží o další smluvní období. Pokud byste chtěli smlouvu na dobu určitou ukončit předčasně, hrozí sankční poplatky.

Změna dodavatele v PĚTI KROCÍCH...

Celý proces popíšeme na příkladu změny dodavatele elektřiny. V případě plynu je to obdobné.

1. Spočítejte si, zda se změna dodavatele vyplatí

Na trhu s elektrickou energií se v současné době pohybuje něco málo přes čtyři desítky významných i menších či začínajících dodavatelů. Jak se v jejich nabídkách vyznat a nenaletět? Nemusíte zdlouhavě procházet jednotlivé ceníky ani si doma složitě počítat konečnou cenu za elektrickou energii.

Vše si jednoduše a rychle spočítáte v kalkulačce na Prima Rádci. Stačí pouze pár minut a dozvíte se, kolik za energie platíte svému stávajícímu dodavateli a kolik ušetříte přechodem ke konkurenci.

Například rodina žijící v bytě na malém městě vytápěném elektřinou a při spotřebě 15 MWh může za rok při změně dodavatele ušetřit téměř tři tisíce korun. Další konkrétní příklady, kolik můžete ušetřit nejen za elektřinu, ale i plyn, se dočtete v tomto článku.

Letos v zimě jsme tolik topit nemuseli...

Tisíce korun doma díky teplé zimě. A můžete ušetřit ještě víc!

2. Ukončete smlouvu u stávajícího dodavatele – není to nic složitého

Dnes standardně bývá součástí nové smlouvy i plná moc, na jejímž základě za vás smlouvu u vašeho stávajícího dodavatele vypoví dodavatel nový. Takže vy jste v podstatě bez práce. Chcete-li si výpověď podat sami, zpravidla stačí vyplnit formulář o ukončení odběru (zdarma ke stažení na www stránkách jednotlivých dodavatelů). Správně vyplněnou výpověď stačí doporučeně zaslat na sídlo společnosti nebo osobně předat na podatelnu jakékoliv z poboček.

3. Výpovědní lhůta

Změnu dodavatele elektřiny lze provést každých 6 měsíců, ale přednost mají ustanovení vaší stávající smlouvy o sdružených službách dodávky elektrické energie. U smluv na dobu neurčitou je většinou výpovědní lhůta 3 měsíce. Někteří dodavatelé si ji však ve svých obchodních podmínkách stanovují individuálně, zpravidla mnohem delší. Z tohoto důvodu je dobré dohledat smlouvu a přečíst si smluvní podmínky.

Dále je potřeba být obezřetný ohledně podmínek stanovených ve smlouvě na dobu určitou (většinou na 24 měsíců). V takovém případě se obvykle musí dát výpověď 3–6 měsíců před jejím vypršením (opět v závislosti na obchodních podmínkách jednotlivých firem), v opačném případě se vaše smlouva automaticky prodlouží na stejné období (u starších typů smluv se převede na smlouvu s neurčitou dobou trvání).

NOVINKA !

Novela energetického zákona přináší odběratelům elektrické energie v rámci ochrany jejich práv možnost jednostranně odstoupit od smlouvy o sdružených službách dodávky elektrické energie se stávajícím dodavatelem. A to tehdy, pokud:

  • stávající dodavatel zvýší ceny elektřiny, nebo
  • dojde ke změně Všeobecných obchodních podmínek.

V tomto případě je doba trvání výpovědi 1 měsíc. Tyto změny je povinen každý obchodník s energiemi ohlásit nejpozději 30 dnů přede dnem jejich účinnosti, zákazník má tak právo odstoupit od smlouvy nejpozději 10 dnů před zvýšením cen nebo před změnou Všeobecných obchodních podmínek. Pokud dodavatel neupozorní zákazníka písemně o chystající se změně, je zákazník oprávněn odstoupit od smlouvy do 3 měsíců od data účinnosti zvýšení cen či změny obchodních podmínek.

4. Smlouva o sdružených službách dodávky elektrické energie

Už máte vybraného nového obchodníka s elektřinou? Celý proces pro vás zdarma zprostředkuje Prima Rádce. Stačí jen vyplnit on-line formulář. Následně zašleme na vaši e-mailovou adresu veškeré potřebné dokumenty včetně nápovědy, „jak na to“. Pokud podepíšete standardní takzvanou smlouvu o sdružených službách dodávky elektrické energie, tím to pro vás končí. Jedinou smlouvou totiž budete mít zajištěno připojení odběrného místa, distribuci i dodávku elektřiny. Na základě plné moci za vás vše vyřídí nový dodavatel elektřiny (včetně ukončení odběru u stávajícího dodavatele – viz bod 2).

5. Zahájení odběru od nového dodavatele

Samotná změna dodavatele je podle zákona zdarma.

Po uplynutí výpovědní lhůty a řádném ukončení dodávek elektrické energie (tedy před zahájením odběru elektřiny u nového dodavatele) dostanete od původního dodavatele ukončovací fakturu neboli vyúčtování za odebranou elektrickou energii. O zahájení dodávek vás zpravidla bude již informovat nový dodavatel. Po obdržení prvního ročního vyúčtování za elektrickou energii od nového dodavatele si pro jistotu zkontrolujte, zda všechny údaje odpovídají sjednaným podmínkám.

Doporučujeme také:

Podpis!

Nezvaná návštěva: Podomní prodejci za dveřmi. Tipy, co dělat!

Podomní prodejce

Místo kontroly plynoměru změna dodavatele. Jak ještě umějí klamat podomní prodejci?

Prima Rádce je i na Facebooku. Najdete nás zde.

reklama

reklama