Nobelista a spisovatel Peter Handke může přijít o rakouské občanství. Kvůli ceně v hotelu se stal držitelem jugoslávského pasu

Nobelista a spisovatel Peter Handke může přijít o rakouské občanství. Kvůli ceně v hotelu se stal držitelem jugoslávského pasu

Čerstvý nositel Nobelovy ceny za literaturu Rakušan Peter Handke vlastnil jugoslávský pas. Ten měl dostat od úředníků Slobodana Miloševiće. Nyní mu hrozí, že přijde o rakouské občanství.

Před měsícem Peter Handke obdržel Nobelovu cenu za literaturu. Je mnohými považován za kontroverzního spisovatele, neboť napsal několik knih, které mají popírat údajné srbské zločiny spáchané nad muslimy v Bosně. Včera přišel známý investigativní web Intercept (novinářské organizace First Look Media) se zprávou, že Peter Handke je vlastníkem jugoslávského pasu, který měl dostat v roce 1999 od úředníků jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiće. Intercept přináší fotografii pasu a zároveň píše, že nyní byla tato fotografie vymazána z rakouského online Národního archivu.

Peter Handke je považován za velkého přítele srbského lidu a jeho vyznamenání Nobelovou cenou bylo v Srbsku rovněž velmi vítáno. Rakouský spisovatel často jezdil do bývalé Jugoslávie, navštěvoval zejména Kosovo, psal o něm a o Srbsku a představoval také světu srbskou literaturu. Za to byl zde velmi oceňován. Během války v Bosně tam jezdil a napsal na Západě odsuzovanou esej „Spravedlnost pro Srbsko“. Západní média jej velice kritizovala a psala, že o Srbech dokáže přehánět. Například je mu vyčítáno, že popisoval novináře a kritizoval jejich práci za války v Bosně, kdy třeba fotograf úmyslně fotil plačící ženu držící se za ostnatý plot jen proto, aby snímek dobře prodal. Nebo Handke měl tvrdit, že „masové násilí bylo pouze zdáním a bylo dáno k prodeji médiím“. Takto letos v říjnu po udělení Nobelovy ceny kritizoval Handkeho v podrobném a velmi kritickém článku německý deník Frankfurter Rundschau.

Když došlo k bombardování Jugoslávie v roce 1999, Peter Handke ještě více přimknul k Srbsku a jednoznačně se postavil na jeho stranu a vyjadřoval se srbským národem solidaritu. „Moje místo je v Srbsku, pokud jej zločinci NATO bombardují," řekl Handke.

V té době se měla objevit, jak píše investigativní web Intercept, dosud nezveřejněná kapitola jeho života. 15. června 1999 obdržel Handke od jugoslávského velvyslanectví ve Vídni jugoslávský pas, přestože podle zákona mohl pas získat pouze občan Jugoslávie. Intercept píše, že z pasu pochopitelně nelze zjistit, zda získal zároveň jugoslávské občanství. V pase se pouze uvádí jugoslávská národnost. Datum získání pasu Intercept váže s tím, že 9. června 1999 měla premiéru Handkeho divadelní hra, která kritizovala skutečnost, že někteří jugoslávští politici byli prohlášeni za válečné zločince.

Od chvíle, kdy Peter Handke byl oceněn Nobelovou cenou, jsou proti němu vedeny časté útoky v médiích. Stejný je nyní případ webu Intercept, který píše: „jugoslávský pas je důležitý z důvodu pokračujícího mezinárodního sporu s Nobelovou organizací, která ocenila spisovatele obviněného z toho, že se stal obhajovatelem genocidy.“ Připomeňme, že Nobelův výbor již odmítl veškerou kritiku na svoji adresu i vůči rakouskému spisovateli.

Vlastnictví pasu nyní šetří Interpol a dnešní srbská média citují vyjádření rakouského ministerstva vnitra, že v případě, že Handke obdržel jugoslávské občanství, může přijít o rakouské.

Celá aféra má kuriózní vysvětlení, které poskytl srbský deník Danas. Ten uvádí, že v době bombardování v roce 1999 se Jugoslávie dostala do velkých hospodářských a finančních problémů. To mělo za následek, že se enormně pro cizince zvýšily ceny v hotelech. V tehdy zkorumpované Jugoslávii nebylo problém získat jugoslávský pas a vzhledem k dobrým vztahům Handkeho se zdejším režimem to bylo ještě snadnější. Dochází k tragikomické situaci. Slavný spisovatel, aby tehdy ušetřil za hotelové pokoje, může nyní přijít o Nobelovu cenu. Uvidí se, zda minulost Petra Handkeho dohnala.

Mirko Radušević

Tagy: