Nobelovu cenu za mír získala kampaň, která bojuje za zrušení jaderných zbraní

V norském Oslu se v neděli udílela Nobelova cena míru. A kdo ji letos získal? Za upozorňování na katastrofické scénáře v důsledku používání jaderných zbraní a bojem za jejich zrušení, si cenu převzali představitelé Mezinárodní kampaně za zrušení jaderných zbraní (ICAN).
Nobelova cena
Nobelova cena

reklama

Kampaň ICAN má na svém kontě již mnoho záslužných činů. Zasloužila se například o vznik Smlouvy o zákazu jaderných zbraní, kterou podpořilo 122 zemí OSN. Smlouva by měla pomoci v diplomatickém tlaku, zaměřeném na prosazení celosvětového nukleárního odzbrojení. Tuto smlouvu však nepodpořily takové mocnosti jako USA, Velká Británie, Francie, ale třeba také Česká republika.

Cenu převzaly šéfka kampaně Beatrice Fihnová a Satskuko Thurlowová, pětaosmdesátiletá aktivistka, která na vlastní kůži zažila výbuch jaderné bomby v Hirošimě. „Svět nebude v bezpečí, dokud v něm budou existovat jaderné zbraně,“ řekla Fihnová na ceremoniálu. Slavnostního večera se nezúčastnili velvyslanci z USA, Francie, Velké Británie, ale i Ruska. To považuje Smlouvu o zákazu jaderných zbraní za velkou chybu.

držitelky Nobelovy ceny míru - Beatrice Fihnová a Satskuko Thurlowová
Autor: AP držitelky Nobelovy ceny míru - Beatrice Fihnová a Satskuko Thurlowová

Tentýž den, ale ve Stockholmu, byly udělovány Nobelovy ceny za fyziku, chemii, lékařství, literaturu a ekonomiku.

Nobelovu cenu za fyziku si odnesli Američani Rainer Weiss, Barry Barish a Kip Thorne za svůj příspěvek v pozorování gravitačních vln ve vesmíru.

Cenu za chemii převzal Švýcar Jaxques Dubochet, Američan německého původu Joachim Frank a Brit Richard Henderson za vývoj kryoelektronové mikroskopie- metody, která zjednodušuje a zlepšuje viditelnost biomolekul.

ilustrační foto- vítězové Nobelovy ceny

V pondělí 2. října se udělovala Nobelova cena za lékařství a fyziologii. Cenu získali tři vědci díky zkoumání biologických hodin u člověka

Nobelova cena za fyziologii a lékařství získali Američané Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash a Michael W. Young za výzkum biologických rytmů živých organismů.

V literatuře pak uspěl britský spisovatel japonského původu Kazuo Ishiguro, kterého čtenáři mohou znát díky románu Soumrak dne.

A Nobelovu cenu za ekonomii si odnesl Richard Thaler, který proměnil tuto vědu zkoumáním psychologických faktorů, stojících za lidským rozhodováním. Díky tomu se stal jedním z průkopníků behaviorální ekonomie. 

reklama

reklama