Nová e-občanka by měla skoncovat s dlouhými frontami na úřadech

Vypadá to na konec čekání v dlouhých frontách na úřadech. Od 1. července se začnou vydávat nové elektronické průkazy s čipem. S takzvanou e-občankou si budeme moci spoustu věcí vyřídit sami a pěkně z domova.
25. 6. 2018 ZPRÁVY: NOVÁ E-OBČANKA BY MĚLA SKONCOVAT S DLOUHÝMI FRONTAMI NA ÚŘADECH
25. 6. 2018 ZPRÁVY: NOVÁ E-OBČANKA BY MĚLA SKONCOVAT S DLOUHÝMI FRONTAMI NA ÚŘADECH

reklama

Systém takzvané nové e-občanky hned od začátku provozu nabídne 37 služeb. Z pohodlí domova bez nutnosti návštěvy úřadu si vyřídíme například potvrzení o bezdlužnosti, výpis z rejstříku trestů nebo výpis z bodového hodnocení řidič. Díky e-receptu s pomocí e-občanky si vyzvedneme i léky v lékárně. Další možnosti nového občanského průkazu budou ale přibývat.

„Do poloviny roku 2020 budou muset všechny úřady, které poskytují nějaké online služby, umožňovat přihlášení občanským průkazem,“ říká premiér Andrej Babiš.

E-občanku můžeme začít využívat od 8. července

A jak to bude fungovat?  V podstatě od 1. července už se bude vydávat pouze nový občanský průkaz, který bude téměř totožný jako ten dosavadní, nicméně na zadní straně bude čip. Abychom ale mohli plně využít funkčnosti nové e-občanky, budeme muset ještě počkat do 8. července, protože v ten den se zahájí provoz speciálního webového portálu, kde člověk nalezne to nejdůležitější na jednom místě. K tomu všemu si ale budeme muset pořídit k našemu počítači i čtečku čipových karet. Tu ale najdeme v každém obchodě s elektronikou od 190 korun.

Děsivá fotka v cestovním pasu 2

FOTO: Žena si nechala udělat fotku do cestovního pasu. Když ho obdržela, zůstala v naprostém šoku. Tohle se může stát i vám!

Pokud máte stále platný váš dosavadní občanský průkaz, není potřeba žádat o nový, můžete v klidu počkat do té doby, až vám vyprší platnost. Od 1. července zároveň máte možnost dostat jak občanku, tak cestovní pas ve zkrácené lhůtě 24 hodin během pracovních dnů. Vyzvednout si tyto doklady bude možné v budově ministerstva vnitra v Praze.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!