Nová technologie vytvoří realistický 3D model člověka. Může posunout fake news na novou úroveň, varuje tvůrce

Počítačový vědec Supasorn Suwajanakorn pracuje na technologii rekonstrukce a zachování lidí na základě jejich předchozích záznamů. Technologie na základě fotografií a videí dokáže vytvořit počítačový 3D model (takzvaného avatara) jakékoliv lidské tváře. Ten vypadá, mluví i jedná jako by šlo o skutečnou bytost. Na druhé starně může technologie posunout fenomén falešných zpráv na zcela novou úroveň.

Poněkud děsivá technologie má lidem přinést svým způsobem pocit, že poslouchají a jsou na blízku, svým již zesnulým příbuzným, případně by mohla být použita k tvorbě inspirujících projevů z úst dobře známých autorů a lektorů dávno po jejich úmrtí.

„Kreativní možnosti jsou zde nekonečné,“ citoval Suwajanakorna z nedávného projevu na konferenci TED server Russia Today.

Bushova slova ústy Hankse, Obamy nebo Schwarzeneggera

V rámci svého vystoupení pak vědec technologii demonstroval skrze starší veřejný projev bývalého amerického prezidenta George W. Bushe, který ovšem vložil do úst jiným dobře známým osobnostem: Tomu Hanksovi, Danielu Craigovi, Arnoldu Schwarzeneggerovi, Baracku Obamovi nebo Hillary Clintonové.

Podle Suwajanakorna nová technologie dokáže napodobovat i ty nejdetailnější charakteristické rysy člověka – včetně vrásek nebo svraštění čela.

Obavy z falešných videí jsou na místě

V souvislosti s technologií rovněž existuje řada oprávněných obav. Ve špatných rukou může podle samotného vědce sloužit k tvorbě falešných videí s úmyslem podvádět a mást lidi, což by fenomén falešných zpráv (fake news) mohlo posunout na zcela novou úroveň.

Suwajanakorn se tak sám snaží možnému zneužití několika způsoby předcházet. „Sám bojuji proti své vlastní práci implementováním moderátorů (regulátorů) pro detekci falešných fotek a videí,“ uvedl.

Jeden s dalších plánovaných nástrojů, který má zabránit zneužití této technologie, se jmenuje „obránce reality“. Jedná se v podstatě o modul (plug-in) prohlížeče, který dokáže detekovat falešný obsah.

Tagy: