Nové české památky v UNESCO se chystají na nápor lidí. Největším rizikem jsou jednodenní návštěvníci

Krušnohoří a Krajina pro chov koní v Kladrubech byly v sobotu zapsány na seznam UNESCO. Na zasedání v Baku o tom rozhodl Výbor pro světové dědictví UNESCO. Otázkou ale je, zda to nebude mít na krajinu negativní dopad.
 Krajina pro chov koní v Kladrubech
Krajina pro chov koní v Kladrubech

reklama

Proces byl zdlouhavý a komplikovaný. Česká republika se ale momentálně pyšní čtrnácti památkami UNESCO. 

První novou památkou je česko-neměcká krajina, kam z české části patří Hornická část Krušnohoří Jáchymov, Hornická krajina Abertamy, Boží Dar, Horní Blatná, Rudá věž smrti, Hornická krajina Krupka a Hornická krajina Mědník. Druhá polovina patří německému hornickému regionu Erzgebirge. 

Druhou nově zapsanou památkou je Kladrubský hřebčín, areál pro chov a výcvik ceremoniálních kočárových koní. Specializuje se hlavně na výcvik starokladrubského koně, který je zde původním plemenem. Výbor UNESCO udělil hřebčínu ještě několik podmínek, které musí do roku 2020 splnit.

Důležité je, aby návštěvníci přijeli aspoň na jednu noc

Nárůst turistů může být až v řádu stovek procent. A na tak velký zájem se musí památky připravit. Nachystat infrastrukturu stravování, zvýšit kapacitu parkování a ubytování nebo také připravit prohlídky v různých jazycích. S tím vším ale musí být zachována současná kvalita místa. A tu bude těžké udržet zejména u kladrubského hřebčína. S oceněním se totiž příliš nepočítalo. 

„Přijedou do místa, vytěží z místa co nejvíce a nic tam nepřináší. Přinesou možná trochu profitu lidem, kteří jsou na to místo přímo vázaní. Zbytek budou ale spíše devastovat," komentuje potenciální nával turistů Jan Papež, místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR. 

Devastace míst v rámci UNESCO

Být na seznamu UNESCO ale nemusí přinášet nutně jen pozitiva. Své o tom ví incké město Machu Picchu. Místo trpí posledních deset let obrovským přísunem turistů a dochází k chátrání památky. Nové metodiky jak se s tím vypořádat se mění každým rokem. Organizátoři omezují časy návštěv a nebo vstupné zdražují.

V České republice se s touto problematikou vypořádává Český Krumlov. „U nových památek by ale až takové problémy být neměly, spíše nastane nárůst do budoucna. I tak by místa měla být připravena," domnívá se Papež. 

„Je to velká výzva jak pro krajskou samosprávu, tak i hřebčín a místní samosprávy. Budeme muset koordinovat všechny aktivity tak, aby turisté o památce věděli, měli na místě kvalitní servis, ale aby příliš velký nárůst návštěvníků poklidnou krásu památky nezničil,“ řekl Roman Línek, náměstek hejtmana pro Pardubický kraj.

Samotné ocenění UNESCO je ale všeobecně obrovskou výhodou. Jedná se o prestižní značku, která má svou hodnotu a přivede do České republiky spoustu návštěvníků. „Je to skvělá zpráva, co se Krušnohoří týče. Tam se mohou dostat turisté, kteří by navštívili jen Německou část,“ myslí si Jan Papež. 

 

Aneta Šimečková

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!