Nově objevený druh prehistorického plaza dostal jméno po postavě z Pána prstenů

Na jihu Brazílie byly nalezeny zkamenělé fragmenty ostatků doposud neznámého pradávného plaza, který měl na Zemi žít před 250 miliony let, tedy ještě před obdobím dinosaurů. Vědci ho pojmenovali podle postavy Aragorna ze světově proslulé knižní (i filmové) série Pán prstenů. Informoval o tom server Daily Mail.
Elessaurus
Elessaurus
@aheidrich/Twitter

reklama

Nově objeveného tvora, který žil na Zemi ještě předtím, než „přišli“ dinosauři, našli archeologové mezi skalnatými ložisky na jihu Brazílie nedaleko od argentinských hranic.

Na základě dle všeho dlouhých zadních končetin dostal ještěr od vědců jméno Elessaurus gondwanoccidens s odkazem na postavu Aragorna (ve světě Pána prstenů známého také jako Chodec) z Tolkienovy knižní trilogie Pán prstenů. Elessar bylo Aragornovo královské jméno.

Suchozemský tvor s dlouhým krkem a delšími zadními končetinami

Elessaurus, který žil někdy před 252 až 201 miliony let, tedy v období triasu, se nejspíše vyznačoval spíše suchozemským způsobem života a byl blízkým bratrancem tajemných převážně mořských plazů rodu Tanystropheidae známých svými až několik metrů dlouhými krky. Že byl Elessaurus zřejmě suchozemským tvorem, zjistili vědci na základě analýzy zkamenělých fragmentů zadní končetiny a pánve.

 Hypotetická ekologická scéna se zástupci rodu Kamuysaurus.

Kde najdete nový druh dinosaura? Překvapivě v Japonsku

Podle všeobecného přesvědčení zhruba před 251 lety během takzvaného permského vymírání vymizela ze Země vlivem nespecifikované celosvětové události – zřejmě způsobené meteory – většina živočišných druhů, mezi nimiž byla i výše zmíněna skupina plazů.

„Přítomnost Elessaura v kontinentálních ložiscích raného triasu v Jižní Americe naznačuje, že původ této skupiny může ležet na jižních kontinentech a že než se adaptovali na vodu, mohli jejich předkové žít na zemi,“ uvedl Tiane De-Oliveira z brazilské Federální univerzity v Santa Maria, přičemž zmínil, že většina fosilií rodu tanystropidae byla dříve nalezena v mořských sedimentech středního a pozdního triasu v Evropě, Asii a Severní Americe.

reklama

reklama