Novela volebního zákona zavádí korespondenční volbu a pátek jako jediný volební den

Ministerstvo vnitra přichází s novelou volebního zákona. Místo dvou dnů by se nově mohlo volit jenom v pátek. Zavedena bude také korespondenční volba pro Čechy v zahraničí. Současný český volební systém je považován za zastaralý.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Tisková konference MV

reklama

Návrh Ministerstva vnitra počítá s tím, že bude hlasování probíhat v pátek od 7 do 22 hodin. Momentálně je novela v připomínkovém řízení, kde může být navrhnut jiný den. Občané států Evropské unie většinou volí o víkendu.

V případě, že se volič nemůže dostavit v pátek, bude mít podle návrhu možnost volit v předstihu buď v pondělí, nebo ve středu v týdnu, kdy se volby konají.

Kromě zeštíhlení počtu volebních dnů by lidé nově také nemuseli dostávat volební lístky do schránek, ale vyzvedli by si je až u volební komise. Stejně tak tomu je už teď třeba v druhém kole prezidentských voleb. Tím ale vyvstává problém, jak upozornit občany na to, že se volby konají.

Podle návrhu zákona by musel obecní úřad oznámit volby nejpozději 15 dní před jejich konáním. Místo volebních lístků dostanou lidé do schránek seznam kandidujících subjektů.

Nově by také lidé mohli zažádat o voličský průkaz, který umožňuje volit i mimo místo trvalého bydliště, na kterémkoli obecním úřadě. Další inovací je zavedení korespondenční volby pro volby do Poslanecké sněmovny, Evropského parlamentu a volbu prezidenta republiky.

V současné době sice občané České republiky mohou volit v zahraničí, musí se ale dostavit na zastupitelský úřad, kterých v cizině moc není. Často to tak znamená buď absolvovat dlouhou cestu do města, kde se úřad nachází, nebo nevolit vůbec. Díky korespondenční volbě by tak mohlo volit více lidí.

Hamáček věří, že změny nesníží, ale naopak zvýší volební účast. Zákon by měl vejít v platnost v červenci příštího roku, část novinek by se tak mohla týkat už nadcházejících krajských voleb.

 

Štěpán Sochor

reklama

reklama