Novinářům vstup zakázán. Donald Trump vykázal z Bílého domu reportéra CNN

Americký prezident Donald Trump naplno vytáhl do boje proti "nevyhovujícím" novinářům. Na tiskové konferenci se snažil reportérovi stanice CNN udělit lekci ze slušného chování, a odebral mu povolení ke vstupu. Zároveň ho obvinil, že se nevhodně dotkl jeho tiskové tajemnice.
Americký prezident Donald Trump
Americký prezident Donald Trump
profimedia.cz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Incident odstartovala horká debata o migrantech. Reportér americké televizní stanice CNN Jim Acosta položil na tiskové konferenci v Bílém domě Donaldu Trumpovi otázku, proč migrační vlnu, směřující do USA ze Střední Ameriky, označil za invazi. Diskutovat chtěl údajně také o vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Aniž by ale prezident na dotazy odpověděl, vyzval Acostu k předání mikrofonu dalšímu novináři. Reportér se přesto snažil v debatě pokračovat, a tiskové tajemnici Bílého domu Sarah Sandersové odmítl mikrofon předat.

Při pár sekund trvající potyčce se jí ovšem nevhodně fyzicky dotkl, což Sandersová označila za hlavní příčinu následného rozhodnutí o odebrání licence. „CNN by se měla stydět, že pro ni pracujete,“ řekl Trump Jimu Acostovi, kterého se mezitím zastal kolega, sedící vedle něho s tím, že je to slušný a pracovitý novinář.

Trump ovšem dospěl ke zcela opačnému názoru, a Acostu označil za hnusnou, hroznou osobu, a vytkl mu způsob, kterým s mladou ženou ve vypjaté situaci jednal. V tiskovém prohlášení Bilý dům poté uvedl, že „nikdy nebude tolerovat reportéra, který je schopný vztáhnout ruku na mladou ženu, která se pouze snaží vykonávat svoji práci".

Trumpovo rozpoložení ale dokumentuje i jeho další prohlášení: „Přišel jsem jako slušný člověk, který chce odpovídat na dotazy, a potkal jsem se s lidmi, kteří vyskakovali ze židlí a své otázky na mě křičeli," uvedl podle agentury AP. A dodal, že média jsou podle něho zodpovědná za politické problémy v USA, a že by ho také měla nechat dělat jeho práci. „Mohou se mi povést fantastické věci, a jim to stejně nebude dost dobré," pronesl také na adresu amerických novinářů.

ilustrační foto

Trump má dalšího nepřítele: Zpěvák Pharrell Williams prezidenta požádal, aby přestal hrát jeho hudbu

Reportér CNN se obhajuje tím, že se Sandersové sice skutečně dotkl, ale omluvil se, a celé obvinění z hrubého chování považuje za lživé. Postavilo se za něho i vedení stanice CNN, podle něhož je odebrání licence Jimu Acostovi odvetou za nepříjemné otázky a trestem za incident, který se ve skutečnosti nikdy nestal. Za nepřiměřenou reakci označilo vykázání novináře z Bílého domu i novinářské sdružení White House Correspondents' Association (WHCA).

„Tato ubohá a pomýlená akce musí být okamžitě odvolána,“ uvedla WHCA ve svém prohlášení. Odebrání licence platí podle Trumpovy administrativy až do odvolání. Podle amerického prezidenta je totiž incident příkladem nevhodného chování novinářů a jejich pohrdání vůči všem, kteří v Bílém domě pracují, a to včetně mladých žen. Acostu pak podle BBC ochranka skutečně do Bílého domu již nevpustila. 

Reklama
Reklama