Novinářům vstup zakázán. Donald Trump vykázal z Bílého domu reportéra CNN

Americký prezident Donald Trump naplno vytáhl do boje proti "nevyhovujícím" novinářům. Na tiskové konferenci se snažil reportérovi stanice CNN udělit lekci ze slušného chování, a odebral mu povolení ke vstupu. Zároveň ho obvinil, že se nevhodně dotkl jeho tiskové tajemnice.
Americký prezident Donald Trump
Americký prezident Donald Trump
profimedia.cz

reklama

Incident odstartovala horká debata o migrantech. Reportér americké televizní stanice CNN Jim Acosta položil na tiskové konferenci v Bílém domě Donaldu Trumpovi otázku, proč migrační vlnu, směřující do USA ze Střední Ameriky, označil za invazi. Diskutovat chtěl údajně také o vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Aniž by ale prezident na dotazy odpověděl, vyzval Acostu k předání mikrofonu dalšímu novináři. Reportér se přesto snažil v debatě pokračovat, a tiskové tajemnici Bílého domu Sarah Sandersové odmítl mikrofon předat.

Při pár sekund trvající potyčce se jí ovšem nevhodně fyzicky dotkl, což Sandersová označila za hlavní příčinu následného rozhodnutí o odebrání licence. „CNN by se měla stydět, že pro ni pracujete,“ řekl Trump Jimu Acostovi, kterého se mezitím zastal kolega, sedící vedle něho s tím, že je to slušný a pracovitý novinář.

Trump ovšem dospěl ke zcela opačnému názoru, a Acostu označil za hnusnou, hroznou osobu, a vytkl mu způsob, kterým s mladou ženou ve vypjaté situaci jednal. V tiskovém prohlášení Bilý dům poté uvedl, že „nikdy nebude tolerovat reportéra, který je schopný vztáhnout ruku na mladou ženu, která se pouze snaží vykonávat svoji práci".

Trumpovo rozpoložení ale dokumentuje i jeho další prohlášení: „Přišel jsem jako slušný člověk, který chce odpovídat na dotazy, a potkal jsem se s lidmi, kteří vyskakovali ze židlí a své otázky na mě křičeli," uvedl podle agentury AP. A dodal, že média jsou podle něho zodpovědná za politické problémy v USA, a že by ho také měla nechat dělat jeho práci. „Mohou se mi povést fantastické věci, a jim to stejně nebude dost dobré," pronesl také na adresu amerických novinářů.

ilustrační foto

Trump má dalšího nepřítele: Zpěvák Pharrell Williams prezidenta požádal, aby přestal hrát jeho hudbu

Reportér CNN se obhajuje tím, že se Sandersové sice skutečně dotkl, ale omluvil se, a celé obvinění z hrubého chování považuje za lživé. Postavilo se za něho i vedení stanice CNN, podle něhož je odebrání licence Jimu Acostovi odvetou za nepříjemné otázky a trestem za incident, který se ve skutečnosti nikdy nestal. Za nepřiměřenou reakci označilo vykázání novináře z Bílého domu i novinářské sdružení White House Correspondents' Association (WHCA).

„Tato ubohá a pomýlená akce musí být okamžitě odvolána,“ uvedla WHCA ve svém prohlášení. Odebrání licence platí podle Trumpovy administrativy až do odvolání. Podle amerického prezidenta je totiž incident příkladem nevhodného chování novinářů a jejich pohrdání vůči všem, kteří v Bílém domě pracují, a to včetně mladých žen. Acostu pak podle BBC ochranka skutečně do Bílého domu již nevpustila. 

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!