Novinka má znevýhodnit lidi a nahrát podomním prodejcům energií. Projde?

Navrhovaná změna energetického zákona, kterou mají teď na stole poslanci, nahrává podvodným prodejcům energií. Upozorňují na to spotřebitelské organizace. Novela totiž zásadně zkracuje dobu, po kterou je možné od smlouvy o dodávce energií odstoupit. Podle odborníků na to doplatí zejména senioři, kteří praktikám prodejců energií nejsnáze podlehnou.
NÁŠ TIP: Bezpečné porovnání dodavatelů energií on-line. Přehled všech nabídek na trhu. Rozhodnutí je jen na vás.
Metody a drzost některých prodejců, kteří zvoní po domácnostech, neznají mezí. Například v Brně, kde je navíc podomní prodej zakázán vyhláškou, prodejce údajně vyhrožoval seniorům, že pokud nepodepíšou novou smlouvu, odstřihne jim elektřinu. A mnozí podlehli. Mladého muže přímo při činu přitom přistihla městská policie. A v Praze šel podomní prodejce energií ještě dál. Starší manželé mu nepodlehli, a tak smlouvu zfalšoval a podepsal za ně. Smlouva obsahovala špatné rodné číslo, podpis vypadal také jinak.
Podle skutečného příběhu: Marta a Karel byli napáleni podomním prodejcem. Jakou mají šanci se bránit? (On-line seriál Prima Rádce o životě a penězích. Podívejte se na seriálový díl o nekalých praktikách podomních prodejců...)
Další dva díly o úsporách a spoustu praktických rad a informací v článcích najdete ve SPECIÁLU o energiích.
A takové příběhy podle odborníků nejsou zdaleka ojedinělé. "Podobné případy řešíme v našich poradnách prakticky denně, mnohdy se jedná o smlouvy, které jsou pro spotřebitele velmi nevýhodné, obsahují některé skryté sankce a podobně," říká Tomáš Palla ze Sdružení ochrany spotřebitelů – Asociace.
Zatímco dosud měli lidé na odstoupení od takových smluv zhruba dva až tři měsíce, odstoupit mohli ještě pět dní před novou dodávkou energie, teď by se tato lhůta měla zkrátit na 14 dní, a to podle spotřebitelských organizací rozhodně nestačí. Mnohdy totiž podvedení lidé vůbec netuší, že nějakou smlouvu vůbec uzavřeli, protože dostali zavádějící informace. Čtrnáctidenní lhůta je tak prý velmi krátká na to, aby spotřebitel, zejména senior, reagoval včas.
Jak se bránit podomním prodejcům? Tipy, co dělat, najdete v následujícím článku:
Zkrácení lhůty prosazuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Proč? "Důvodem tohoto návrhu je nutnost sladit českou legislativu s evropskou směrnicí, která se právě problematice odstupování od smluv věnuje," vysvětluje mluvčí ministerstva Miroslav Kynčl. Poslanci ústavně-právního výboru ale navrhují, aby stav zůstal takový jaký je. "Myslíme si, že to je spravedlivější. Jsem přesvědčen, že v případě kolize s evropskými směrnicemi bychom to, že právě rozšiřujeme nad rámec směrnice ochranu spotřebitelů, měli jako Česká republika uhájit," myslí si Jeroným Tejc z ČSSD, předseda ústavně-právního výboru Poslanecké sněmovny.
Reportáž Moniky Zajícové
Takové praktiky obecně vrhají špatné světlo na dodavatele energií u nás. Lidé pak mají strach jakkoliv se smlouvami hýbat, aby se nedostali do problémů. Podle průzkumů se Češi o možnostech změnit dodavatele energií dozvídají nejčastěji právě z úst podomních prodejců. To je ale podle finančních odborníků velká škoda.
TŘI možné KROKY k nejvýhodnější ceně energií pro vás. Stačí vybrat jen jeden z nich:
1. Porovnejte si nabídky všech dodavatelů elektřiny a plynu na trhu on-line v kalkulačce!
2. Napište nám, naši specialisté vám připraví nezávazný přehled cen energií na míru: info@prima-radce.cz. nebo využijte kontaktní formulář
3. Zavolejte, máme letité zkušenosti, poradíme: 810 811 812.
Foto: thinkstock.com
Jestliže jste spokojení, není důvod nic měnit. Jestliže ale pochybujete při pohledu na vyúčování nad výší záloh nebo jste zvědaví, jestli skutečně můžete platit méně za elektřinu nebo plyn, rozhodně stojí za to si nabídky porovnat. Trh s energiemi totiž nabízí obrovské možnosti. Nejjednodušší a nejrychlejší způsob, jak si ceny porovnat, je využití internetových srovnávačů, které zahrnují nabídky všech dodavatelů. Během několika minut získáte okamžitý přehled.
Výhodná cena za elektřinu? To je i správně nastavená distribuční sazba... Nejste si jisti, jestli ji máte? Pochybujete o vyúčtování? Obraťte se na naše odborníky, kteří vám nezávazně pomohou najít řešení. Pište na info@prima-radce.cz nebo využijte kontaktní formulář, můžete také zavolat na 810 811 812.
Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.
Může se vám hodit: