Novozélandská premiérka se po šestinedělí vrací do úřadu. Péči o dceru přebírá na plný úvazek její partner

Novozélandská premiérka Jacinda Ardern se šest týdnů po narození svého dítěte vrací do svého úřadu. Stala se první ženou v historii Nového Zélandu na pozici předsedy vlády, která během svého úřadování byla na mateřské dovolené, uvádí agentura Reuters.
Jacinda Ardern
Jacinda Ardern
Jacinda Ardern / Facebook

reklama

Během mateřské dovolené předsedkyně vlády vedl koaliční vládu její zástupce a současně ministr zahraničí Winston Peters.

Těhotenství osmatřicetileté premiérky je mnoha lidmi vnímáno jako symbol pokroku v souvislosti s ženami na vedoucích pozicích. Jde navíc o teprve druhou ženu na tak exponovaném postu, která porodila během svého úřadování (první byla Pákistánka Benazir Bhutto v roce 1990).

„Jsem asi jedna z prvních, která dělá něco jinak, než bylo zvykem, ale jednou to bude normální,“ uvedla Ardern v interview pro novozélandskou televizi.

Demolice nelegálně dovezených aut

VIDEO: Filipínský prezident nařídil likvidaci pašovaných aut. Pod buldozerem skončily vozy za desítky milionů

S dcerou zůstane na plný úvazek doma partner premiérky

Po svém návratu se chce zaměřit na vládní priority týkající se duševního zdraví, životního prostředí, obchodu a ekonomiky. Bude rovněž čelit několika těžkým výzvám, jako je třeba klesající podnikatelská důvěra, která podle obav ekonomů může utlumit hospodářský růst, nebo hrozba stávky učitelů mateřských škol. „Potřebujeme zmodernizovat ekonomiku,“ doplnila s tím, že to bude zahrnovat změny spojené s určitou nejistotou.

Parlament na Novém Zélandě se v posledních měsících snažil stát více „baby-friendly“, tak aby premiérčina dcera Neve Te Aroha měla možnost být se svou matkou během debat nebo se časem brouzdat v bazénu s dětmi ostatních zákonodárců.

O novorozenou dceru se bude navíc na plný úvazek starat její partner Clarke Gayford, který bude s premiérkou cestovat mezi jejich domovem v Aucklandu a Wellingtonem a doprovodí ji také na zahraničních cestách. 

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!