Nový bezpečnostní systém u tramvají má zabránit srážce s chodcem

Tramvaje by měly mít nový bezpečnostní systém, který bude fungovat na bázi umělé inteligence. Má zabránit hlavně srážce s chodcem a autem pomocí zabudovaných kamer. Řidiče pak bude systém upozorňovat výstražnými signály. Dopravní podnik hlavního města Prahy tento systém testuje a plánuje ho používat od nového roku.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Nový bezpečnostní systém u tramvají

reklama

Každý pohyb bude nový systém monitorovat pomocí tří inteligentních kamer. Čelní bude hlídat auta a vzdálenost mezi tramvajemi. Dvě boční kamery pak pohlídají pohybující se chodce. 

„Systém se skládá ze dvou LCD monitorů, které jsou na každém sloupku v pozorovacím úhlu řidiče a ty monitory zobrazují kolizní situaci,“ uvedl Milan Slunečko, vedoucí Správy vozidel z Tramvaje DP hl. M. Prahy.

Přístroje upozorňují na blížícího se člověka i vozidlo. Dokáží vyhodnocovat jejich rychlost i směr. Pomocí světelných znaků na obrazovkách pak varují řidiče. 

Testy probíhají dva týdny a dopravci vyhodnocují, zda je systém funkční a připravený k nainstalování do všech tramvají. „Pokud se nám tento antikolizní systém osvědčí a schválí ho poté představenstvo, tak bychom ho rádi pořídili pro všechny tramvajové vozy. To znamená na všech 850 kusů,“ uvedla tisková mluvčí DP hl. m. Prahy. 

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!