Nový dřevěný kostel v Gutech by měl stát na jaře roku 2019

Trosky shořelého kostela v Gutech
Trosky shořelého kostela v Gutech
FTV Prima

reklama

Náhrada za shořelý dřevěný kostel z 16. století by měla být dokončena na jaře přespříštího roku. Práce na něm začnou pravděpodobně na podzim 2018 a probíhat by tak měly asi půl roku. Výdaje spojené s vytvořením co nejvěrnější kopie původní stavby se odhadují na 20 milionů korun.

Informace o plánované rekonstrukci dnes ČTK řekl Václav Kotásek, vedoucí stavebního odboru diecéze. Ten také prozradil, odkud bude získán materiál na stavbu: „Naším cílem je, aby vznikla co nejvěrnější vědecká rekonstrukce kostela. Kostel bude opět z dubového, jedlového a smrkového dřeva. To dodají biskupské lesy.“ Uvedl také, že dřevo by se mělo začít těžit ještě tuto zimu.

Do konce letních prázdnin by pak měly být odklizeny všechny trosky po původním kostelu, který minulý týden téměř celý pohltily plameny. Ty části, které byly alespoň z části zachovány, pak podle Kotáska budou podrobeny zkoumání, aby nový kostel byl co nejlepší kopií toho starého.

Peníze ze sbírky poslouží k vybavení vnitřku kostela

Ačkoliv se stavaři budou snažit o vybudování co nejvěrnější napodobeniny, kostel naprosto stejný nebude. Vybavení interiéru se totiž s největší pravděpodobností kopírovat nebude: „Už dnes víme, že nebudeme vytvářet kopie soch a obrazů, které tam byly. Budeme o tom ještě jednat s památkáři,“ uvedl Kotásek.

Právě na nové vybavení kostela by měly být primárně využity peníze ze sbírky, která byla na opětovné postavení kostela založena. Většina peněz na postavení samotného kostela by totiž měla být získána díky vyplacení pojistky.

Replika vznikne díky zachované dokumentaci

Ředitel Národního památkového ústavu Ostrava Michal Zezula se dnes nechal slyšet, že věrná rekonstrukce kostela bude možná zejména díky dvěma podrobným stavebním dokumentacím. První je z 50. let minulého století, ta novější pak vznikla teprve před pár lety, a to při příležitosti rekonstrukce kostela.

Stavba kopie původní stavby za pomocí starší dokumentace už byla podle Zezulových slov využita před patnácti lety: „K dispozici máme kvalitní zaměření objektu a další dokumentaci, díky níž je možná obnova stavby metodou vědecké rekonstrukce, obdobně jako tomu bylo u kostela svaté Kateřiny v Ostravě-Hrabové, který vyhořel v roce 2002.“

Dřevěný kostel Boží těla v Gutech z 16. století shořel ve středu 2. srpna. Společně s ním lehly popelem i stejně staré obrazy. Příčina požáru se zatím stále vyšetřuje, nicméně policie už obvinila tři mladé muže z úmyslného zapálení. Dva z těchto tří mladíků pak drží ve vazbě.

reklama

reklama