Nový hit, nebo jen počáteční zvědavost? Modré víno z Bilbaa jde na odbyt!

Jaké máte nejradši víno? Bílé, červené, růžové, anebo modré? Ano, čtete dobře, modré víno. Pětice kamarádů ze španělského Bilbaa se zkrátka rozhodla, že vínu přidají další barvu. Po třech a půl letech zkoumání se jim to nakonec povedlo, informuje agentura AP.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Modré víno

reklama

Ač se to na první pohled může zdát kvůli barvě nepravděpodobné, modré víno je podle jeho výrobců vyráběno jen z přírodních zdrojů bez chemických barviv. „Mícháme dohromady různé druhy hroznů a pak extrahujeme barvivo z červených hroznů, říká se tomu antokyan. Po tomto procesu se pak naše víno stane modrým. Takže je to vlastně 100% produkt z hroznů,“ vysvětlil jeden z výrobců Taig McCarthy.

I když se jedná o čistě hroznový produkt, který obsahuje 11,5 % alkoholu, na etiketě název „víno“ být nemůže. Španělsko i EU to totiž kvůli modré barvě zakázaly. Oficiálně se tak pod značkou Gik Live skrývá „modrá, ovocná kapalina“.

ilustrační foto- alkohol

Víno, pivo, nebo něco ostřejšího? Odborníci zjistili, jak působí různé druhy alkoholu na naši náladu

To ale neznamená, že by modré víno nebylo kvalitní. Hrozny, ze kterých mok vzniká, pocházejí z vyhlášených vinic v oblastech La Rioja, Navarra a Zaragoza. „Není to víno pro znalce, pro lidi, kteří se řídí všemi těmi pravidly, jak se má správně víno pít. Je to pro ty, kteří chtějí nejlepší víno a nechtějí se zabývat těmi pravidly.“

Na nedostatek odbytu si producenti z Baskicka rozhodně stěžovat nemůžou. Prodali totiž už okolo 400 tisíc láhví do 25 zemí světa, včetně Velké Británie, Japonska nebo Austrálie. Nyní se chystají prorazit také na americkém trhu, kde by modré víno mohlo sklidit úspěch.

Víno spíše pro dámy

Modré víno sice příliš nezaujalo profesionálního sommeliera Enriqueho Martineze, nicméně by podle něj mohlo oslovit ženskou část vinařů. „To víno je docela lehké, má jen 11,5 %. Když ho ale ochutnáte, ucítíte chuť vína. Možná se to zalíbí ženám. Záleží, jestli tam jsou ženy, které mají rády suchá vína, ale v dnešní době je to velmi pravděpodobné,“ odhaduje odborník.

Zatím se ale zdá, že lidi spíše než chuť láká nezvyklé zabarvení. „Ta barva je skutečně zajímavá. Nikdy jsem modré víno neviděla, tak jsem to z legrace vyzkoušela. Má velice jemnou chuť. Skoro bych ani neřekla, že tam je alkohol, to bylo trošku zvláštní,“ ohodnotila mok studentka Maddy Gawlerová.

Pokud byste i vy chtěli ochutnat netradiční víno, nemusíte se bát, že budete muset šáhnout hlouběji do kapsy. Láhev modrého moku stojí okolo osmi eur (přibližně 200 korun).

reklama

reklama