Nový lék může vysvobodit pacienty od silné migrény. Na český trh by měl zamířit koncem roku

Dobrá zpráva! Na český trh má přijít nový lék, který na rozdíl od dosud dostupných přípravků nepotlačuje symptomy migrény, ale jejímu vzniku brání úplně. Pátrali jsme po tom, kdy u nás bude k sehnání.
20. 8. 2018 VELKÉ ZPRÁVY: NOVÝ LÉK MŮŽE VYSVOBODIT PACIENTY OD SILNÉ MIGRÉNY
20. 8. 2018 VELKÉ ZPRÁVY: NOVÝ LÉK MŮŽE VYSVOBODIT PACIENTY OD SILNÉ MIGRÉNY

reklama

Nový lék přinese možné vysvobození od migrény všem Češkám a Čechům koncem letošního roku, v tu dobu má přijít na tuzemský trh. Lékaři ho pak budou moci předepisovat začátkem nového roku.

„Ten lék má zajímavý mechanismus účinku. Vědci zjistili, že za spuštění migrény může jedna konkrétní sloučenina v mozku. Ten lék funguje tak, že zablokuje receptor, na který by se ta látka v mozku musela navázat, aby k tomu záchvatu migrény došlo,“ vysvětlil mluvčí farmaceutické společnosti Tomáš Moravec.

Kolik bude stát, se zatím neví

Jinak řečeno, lék migréně zabrání a neutlumí jenom její projevy jako dosud dostupné léky. Jasná zatím ale není jeho cena. „Se Státním ústavem pro kontrolu léčiv a s pojišťovnami budeme intenzivně jednat na tom, aby ten lék byl dostupný v příštím roce,“ dodal Moravec.

Vědci lék testovali 24 týdnů na necelé tisícovce lidí a výsledek byl takový, že se u pacientů počet dnů s migrénou snížil z průměrných osmi na necelé čtyři za měsíc. Nad novým lékem ale asi více zaplesají více ženy než muži, ty totiž podle odborníků touto nemocí trpí až třikrát častěji. „Ve věku od 25-45 let převažují třikrát ženy. Je to vysoce pravděpodobně podmíněno hormonální situací,“ upřesnila primářka neurologie Thomayerovy nemocnice Jolana Marková.

Nový lék je určen pro pacienty s nejtěžším typem migrény, jeho výhodou je podle výrobce minimum vedlejších účinků a nenáročné užívání - ve formě injekce se užívá jednou měsíčně.

reklama

reklama