Nový ministr kultury Zaorálek a jeho vztah s prezidentem Zemanem

Nominant sociální demokracie na post ministra kultury Lubomír Zaorálek se včera sešel s prezidentem Zemanem. Ten dnes bývalého ministra zahraničí jmenoval novým šéfem kultury. Končí tak tři měsíce trvající politický boj mezi sociální demokracií a prezidentem Zemanem o to, kdo má ministerstvo kultury vést.
Lubomír Zaorálek
Lubomír Zaorálek
FTV Prima

reklama

Zeman nejdříve odmítl demisi Antonína Staňka a posléze spor ještě vyostřil odmítnutím jmenování Michala Šmardy. Ten se následně nominace vzdal a předseda ČSSD Jan Hamáček minulý týden oznámil, že novým šéfem resortu kultury se stane bývalý místopředseda strany Lubomír Zaorálek.

 

Poté, co Zaorálek dokončil studium filozofie a ekonomie na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Brně, angažoval se politicky na Ostravsku, odkud pochází. Mimo jiné zde také zastával funkci předsedy kulturní komise. V 80. letech působil jako dramaturg v Československé televizi, kde se podílel například na vzniku seriálu podle scénáře Jaroslava Dietla Velké sedlo. Do Poslanecké sněmovny byl poprvé zvolen na jaře 1996. Od roku 2002 do roku 2006 zastával post předsedy Poslanecké sněmovny a v letech 2013-2017 působil jako ministr zahraničí. Na podzim 2017 byl neúspěšným volebním lídrem ČSSD.

Mezi Zaorálkem a Milošem Zemanem, bývalým dlouholetým šéfem sociální demokracie, nepanovaly vždy přátelské vztahy. Prezident nového ministra kultury kdysi nepřímo označil za zbabělce a hlupáka. „Je snadné odlišit zbabělce, hlupáky nebo vyžírky od těch, kdo pro stranu poctivě pracují. Dělící čára našich demokratických sporů neprobíhá mezi různými názory, ale mezi těmi, kdo pracují, a kdo pouze kritizují práci druhých. Jinými slovy, potřebujeme více Špidlů a Mertlíků a méně Krausů a Zaorálků,“ řekl Zeman pro MF Dnes v březnu 2000.

V roce 2013, poté, co poprvé usednul do prezidentského křesla, neváhal si Zeman do Zaorálka rýpnout za to, že deset let předtím volil jako poslanec proti němu: „Chtěl bych, a to nejsem masochista, poděkovat lidem jako Lubomír Zaorálek za to, že mě nevolili, mohl jsem si deset let odpočinout a teď jsem plný sil.” (lidovky.cz, leden 2013)

Také Zaorálek Zemana často kritizoval, nelíbil se mu jeho postoj k sociální demokracii, nebo ke krizi na blízkém východě.

Oba zkušení politici ovšem čas od času společné téma nalezli, nejen když spolu hráli šachy. Ani jeden z nich se netají svým pozitivním vztahem k Číně. Zaorálek v roce 2014 vydal, tehdy jako ministr zahraničí, společně se svým čínským protějškem prohlášení, že Tibet je neoddělitelnou součástí Číny a že ČR bude respektovat suverenitu hranic Čínské lidové republiky.

Letos červnu v rozhovoru pro Info.cz odpovídal na otázku ohledně svých vztahů s prezidentem. „No, předně bych řekl, že s prezidentem už žádný vztah nemám. Dříve to bylo dáno mou pozicí ministra zahraničí. Dnes se s ním už nijak nestýkám.“

Zaorálek tak bude muset nejspíš jako nově jmenovaný ministr své vztahy s prezidentem rychle oživit. Po včerejší schůzce se nechal slyšet, že i když se se Zemanem v některých věcech shodují, není podle něj vyloučeno, že se ocitnou ve sporu.

„Není to tak, že se musíme vždycky shodnout. Proto jsem pana prezidenta upozorňoval, aby to ještě zvážil,“ komentoval Zaorálek.

Zeman na nového ministra kultury apeloval i během dnešního jmenování do funkce. Podle prezidenta je nutné se soustředit hlavně na kulturní památky, i kdyby to mělo být na úkor „živé kultury“ a mediální popularity. No uvidíme, jak se Zao Ce-Tungovi (tak se Zaorálkovi v ČSSD občas přezdívá pro jeho někdy vášnivé projevy a gestikulaci) povede.

 

reklama

reklama