Nový satelit NASA objevil první planety. Vědci očekávají až tisíce nových. Bude někde život?

Satelit agentury NASA známý jako TESS dosáhl od svého dubnového vyslání do vesmíru prvních úspěchů, když objevil dvě nové planety, přičemž jedna z nich spadá do kategorie super-Země. Planety jsou příliš horké na to, aby na nich byl život. Vědci očekávají objevy tisíců dalších.
Ilustrační foto
Ilustrační foto

reklama

Satelit TESS (Transiting Exoplanet Survey  Satellite) je na dvouleté misi, která stojí 337 milionů dolarů (asi 7,3 miliardy korun). Během ní má objevovat nové exoplanety, světy obíhající vzdálené hvězdy jiné než Slunce.

Zástupkyně vědeckého ředitele TESS Sara Seagerová očekává řadu dalších podobných objevů. „Víme, že planety tam venku jsou, povalují se na noční obloze a jen čekají, až budou nalezeny,“ uvedla Seagerová pro Reuters.

TESS byl zkonstruován tak, aby navázal na práci svého předchůdce – vesmírný teleskop Kepler. Ten objevil většinu z 3 700 exoplanet zdokumentovaných za posledních 20 let a brzy mu dojde palivo.

Odborníci z NASA očekávají zmapování tisíců dříve neznámých světů, stovek z nich možná o velikosti Země nebo super-Země (planet, jejichž hmotnost je maximálně desetinásobná jako planety Země).

Výzkumníci z Massachusettského technologického institutu během minulého týdne oznámili objev planety Pi Mensae c, „super-Země“ vzdálené 60 světelných let a planety LHS 3844 b, „horké Země“ vzdálené 49 světelných let. Dvě nejnovější planety přinášejí podle odborníků šanci k dalšímu studiu.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!