Nový software odhalí vrozené nemoci. Stačí jen ukázat obličej

Program na analýzu obličeje známý jako DeepGestalt by v budoucnu mohl pomáhat v diagnostice vzácných genetických nemocí.  V experimentu na základě analýzy fotografií tváří tento systém umělé inteligence předčil živé experty z oboru, uvedl deník Daily Mail.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
@ngehlenborg / Twitter

reklama

Software vychází z faktu, že řada genetických chorob je spojena s odlišnými obličejovými rysy. Některé jsou rozpoznatelné snáze (například Downův nebo Williamsův syndrom), jiné hůře.

Rychlejší diagnostika a následná léčba

„Díky této studii jsme ukázali, že využití automatizované analytiky obličeje, jako je DeepGestalt, může v klinickém pracovním postupu pomoci v dosáhnutí dřívější diagnostiky a léčby a slibuje tak větší kvalitu života,“ uvedla spoluautorka projektu Dr. Karen Grippová z americké společnosti FDNA.

Enoterapie neboli léčba vínem funguje jen v případě, že jde o opravdu kvalitní nápoj

Léčba vínem: Každý den a po troškách

Tým software „hlubokého učení“ zkoušel a profiloval na 17 tisících fotek pacientů s více než 200 různými vrozenými chorobami. V následných testech DeepGestalt systém úspěšně zahrnul do svého výběru deseti možných chorob v 91 procentech případů. Software rovněž pokořil experty z oboru ve třech různých testech.

Varování před budoucím zneužitím

Vědci, kteří na projektu pracují, zároveň upozorňují na nutnost bezpečnostních opatření, jež mají zamezit zneužití technologie. Díky snadné dostupnosti portrétních fotografií by software mohl v budoucnu například vést k diskriminaci zaměstnanců s „ohroženými“ rysy ve tváři (již stávající nebo potenciální choroba) ze strany zaměstnavatelů při výběrových řízeních či v průběhu pracovního procesu.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!