Nový software v případě nouze převezme řízení letadla a navede ho na přistání

Nová služba navigace Garmin společnosti GPS dokáže v případě nouze převzít řízení malých letadel a navést je na přistání. Nový software Autoland bude dostupný jako součást letových nástrojů Garmin pro malá letadla, informoval server Daily Mail.
Ilustračí foto: tlačítko Autoland
Ilustračí foto: tlačítko Autoland
@MMOPApilots/Twitter

reklama

Autoland bude monitorovat aktivitu pilota a v případě, že pilot nebude reagovat na řadu výzev navigačního systému, spustí software autopilota. Poté Autoland vyšle signály na blízká letiště a rozhodne, které z nich bude k nouzovému přistání nejbezpečnější. Poté systém automaticky navede letadlo na přistání.

Zprovoznit systém mohou teoreticky i cestující

Autoland budou moci rovněž aktivovat sami cestující skrze dotykový panel, který mohou majitelé zpřístupnit z hlavní kabiny. Autoland je další z řady podpůrných leteckých nástrojů Garmin. Výrobce nabízí i Garmin ESP, nástroj, který monitoruje letovou stabilitu a orientaci a zajišťuje, aby nedošlo k radikálním změnám.

Letadlo společnosti Stratolaunch

Obří letoun se dvěma trupy zaznamenal první úspěšný let. Rozpětí křídel má přes sto metrů

K dispozici je i Emergency Descent Mode, který sleduje letovou výšku. Ve vysokých výškách totiž mohou piloti malých letadel někdy ztratit vědomí, případně se mohou v kabinách objevit problémy s kompresí.

GPS vylepšenými nástroji v Garmin službách pro malá letadla reaguje i na řadu leteckých havárií, které tento segment letadel v posledních letech postihly.

reklama

reklama