Nový trik podvodníků: Telefonicky lákají ze seniorů peníze, vydávají se přitom za jejich vnoučata

9. 11. 2017 ZPRÁVY: PODVODNÍCI MAJÍ NOVÝ ZPŮSOB, JAK OKRÁST SENIORY O PENÍZE
9. 11. 2017 ZPRÁVY: PODVODNÍCI MAJÍ NOVÝ ZPŮSOB, JAK OKRÁST SENIORY O PENÍZE

Podvodníci, kteří okrádají nic netušící seniory, mají novou taktiku. Využívají toho, že jsou staří lidé velmi důvěřiví a tak skočí, jak se říká, na špek i těm, kteří se po telefonu vydávají například za jejich vnuky nebo vnučky. A jejich cíl je jasný - vylákat z nich nemalé peníze.

Podvodníci v hovorech seniorům rovnou tykají a oslovují je jako své prarodiče. Když se jich zeptají, kdo tam je, tak neuvádí žádná jména. Sázejí přitom na to, že starší lidé kvůli zkreslení hlasu nepoznají, že nejsou tím, za koho se vydávají. Například v jednom ze zachycených autentických rozhovorů na podvodníkovo konstatování, že je přece jeho nejstarší vnuk, senior podvodníkovi prozradí jméno dotyčného příbuzného.

V letošním roce se jim takto podařilo okrást zhruba 450 seniorů.  „My se poslední dobou nejčastěji setkáváme s takzvanou ‚legendou vnuk‘, kdy neznámí pachatelé kontaktují seniory na jejich pevných linkách, kde se vydávají za jejich příbuzné,“ uvedl metodik policejního prezidia trestné činnosti páchané na seniorech Lukáš Průcha.

Podvodník vymámil z ženy 200 tisíc korun

Podle něj se podvodníkům podaří nachytat spíše ženy. S jednou z povedených seniorek se redaktorům zpravodajství podařilo natočit rozhovor. Celá věc pro ni byla obrovským šokem. „Tak byl konec prázdnin, děti odjely a zůstala jsem na chalupě se svojí dcerou, jsme zůstaly samy. Po obědě zazvonil telefon, ona se zeptala, to seš ty jako, měla na mysli svého syna. Plakal do toho telefonu a naříkal, že potřebuje 200 tisíc korun,“ popsala.

Podle republikové koordinátorky prevence PČR Zuzana Pidrmanová by senioři neměli nikoho pouštět domů, i kdyby chtěl jen sklenici vody, a už vůbec by neměli dávat někomu finanční hotovost. „Bohužel senioři jsou v tomhle velmi důvěřiví a nepředpokládají, že by někdo na ně chtěl spáchat podvod,“ dodala s tím, že každopádně pokud si nebudete jisti, jestli skutečně jde o podvodníka, můžete zavolat 158. Pokud o podvodníka skutečně nepůjde, dotyčný velmi rád na místě počká, aby si ho policie prověřila.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama