Nový zákon proti nenávisti putuje do německého parlamentu. Povinné hlášení policii, postihování sdílení či schvalování

Německá vláda ve středu schválila návrh zákona, který má omezit nenávistné projevy na sociálních sítích, jako je Facebook nebo Twitter. Pokud bude návrh v parlamentu odhlasován, budou sociální sítě povinny nahlašovat případy projevů nenávisti německým vyšetřovatelům. Informovala o tom zahraniční média.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Pixabay

reklama

Zákon, který získal podporu vlády, ještě vyžaduje schválení paramentem. Podle jeho návrhu budou muset internetové společnosti hlásit německé federální policii širokou škálu nenávistných projevů (tzv. hate speech).

Krajně pravicová propaganda a hrozby všeho druhu

Seznam zahrnuje například příspěvky obsahující krajně pravicovou propagandu, grafické zobrazení násilí, hrozby znásilněním nebo vraždou, příspěvky indikující možnou přípravu teroristického útoku nebo obrázky sexuálního zneužívání dětí, napsala agentura AP. Takové příspěvky jsou sociální sítě v současnosti povinny odstraňovat.

Ilustrační foto: Angela Merkelová

Merkelová: Německo musí řešit klima a xenofobii. Opozice kancléřku viní z likvidace průmyslu ve jménu zelené ideologie a z taxislužby pro africké migranty

Legislativní návrh by rovněž rozšířil definici trestného projevu nenávisti tak, že bude zahrnovat i vyhrožování znásilněním nebo poškozením majetku a vyjadřování souhlasu s vážnými trestnými činy. „Kdokoliv vyhrožuje zabitím lidí… nevyjadřuje názor, dopouští se zločinu,“ uvedla ministryně spravedlnosti Christine Lambrechtová.

Často postiženi židi, muslimové, uprchlíci či ženy

„Musíme vysušit živnou půdu, kde extremismus vzkvétá,“ dodala podle serveru Deutsche Welle s tím, že nenávistné projevy často zasahují židy, muslimy, uprchlíky a ženy.

Schválením zákona by se tak trestným činem stala i veřejná podpora trestných činů včetně vyhrožování újmami na zdraví nebo poškozením majetku. V praxi by to znamenalo, že sdílení nenávistných komentářů nebo výslovný souhlas s takovým komentářem na veřejném fóru může být předmětem trestního stíhání.

Na soudech má pak být rozhodnutí, které příspěvky nebo jejich sdílení překračují práh „porušování veřejného míru“. Podle právních expertů se předpokládaný počet případů online projevů nenávisti ročně pohybuje v šestimístných číslech. V případě schválení zákona tak bude potřeba najmutí dalších stovek policistů a státních žalobců.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!