Nový Zéland legalizuje potraty. Tamní premiérka plní svůj předvolební slib

Zákonodárci Nového Zélandu hlasovali ve prospěch změny zákona, který nově stanoví, že potraty budou považovány za legální zdravotní zákrok, nikoliv za trestný čin. Schválení tohoto zákona je vítězstvím pro tamní předsedkyni vlády Jacindu Ardernovou, která se v roce 2017 zavázala potraty dekriminalizovat. Informoval o tom web Deutsche Welle.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Pixabay

reklama

Parlament Nového Zélandu ve středu dekriminalizoval potraty, když pro reformu zákona o potratech z roku 1977 hlasovalo osmašedesát poslanců, zatímco jednapadesát bylo proti. Očekává se, že zákon podepíše generální guvernér země.

Po čtyři dekády jediný lékařský zákrok považovaný za zločin

„Potrat je na Novém Zélandu po více než čtyřicet let jedinou lékařskou procedurou považovanou za zločin,“ uvedl v prohlášení ministr spravedlnosti Andrew Little. „Ale od nynějška budou potraty správně považovány za zdravotní záležitost,“ dodal.

Jacinda Ardern

Novozélandská premiérka se po šestinedělí vrací do úřadu. Péči o dceru přebírá na plný úvazek její partner

Podle zákona z roku 1977 byl potrat považován za trestný čin s výjimkou případů, kdy dva lékaři potvrdili, že pokračující těhotenství by mělo za následek nebezpečí pro psychický nebo fyzický stav ženy. Pokud by podle tohoto zákona byla žena shledána vinnou z protiprávního ukončení těhotenství, mohla čelit až čtrnácti letům vězení.

Vítězství pro premiérku

„Předchozí zákon vyžadoval, aby ženy, které se snažily o potrat, prošly řadou překážek,“ uvedl Little, podle kterého to mělo za následek zpoždění k přístupu k potratu, a ten byl pak také méně bezpečný. „Dnes konečně přišla změna,“ pokračoval, „a bezpečný potrat je na Novém Zélandu legální.“

Dekriminalizace potratů je vítězstvím pro premiérku země Jacindu Ardernovou a její středo-levicovou vládní stranu. Tato reforma byla tématem, o které se Ardernová opírala v kampani před svým zvolením v roce 2017.

Nový Zéland se tak stává zatím posledním státem světa, který uvolnil omezení potratů. Před ním po rozhodnutí Nejvyššího soudu o zrušení zákazu potratů tento krok učinila Jižní Korea a skrze všelidové referendum Irsko.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!