Nový Zéland: Přes 50 tisíc zbraní bylo odevzdáno a bude zničeno

Novozélandská policie začala s likvidací zbraní, které v rámci kontrolní akce byly sesbírány a odevzdány. V kampani na kontrolu zbraní bylo předáno 56 350 zbraní, a to navzdory odporu jejich držitelů. Policie to považuje za velký úspěch.
Nový Zéland - odebírání zbraní
Nový Zéland - odebírání zbraní
foto stuff.co.nz

reklama

Akce byla zahájena po útoku na mešitu v Christchurch a končila v pátek. Přívrženci kontroly zbraní jsou nadšení, zatímco jejich držitelé naopak.

Při útoku na mešitu letos 15. března bylo zabito 51 muslimských věřících, což na Novém Zélandu vyvolalo zděšení a následně vedlo k rychlému uplatnění zákazu útočných pušek a vojenských poloautomatických zbraní. Statistiky uvádí, že na Novém Zélandu dosud připadala zbraň na každého čtvrtého obyvatele.

Klíčová pro odevzdání zbraní byla záruka výkupu a amnestie pro nezákonné držení zbraně. Novozélandské úřady však upozorňují, že lhůta pro odevzdání zbraně nebude prodloužena a držitel zbraně může jednak ztratit licenci, ale také může čelit soudnímu rozhodnutí o odnětí svobody až na pět let.

Rada vlastníků střelných zbraní (COLFO) tvrdí, že počet odevzdaných zbraní není žádným úspěchem, neboť jde údajně jen o třetinu z celkového počtu 170 000 zakázaných střelných zbraní na Novém Zélandu.

Odkupem zbraní na Novém Zélandu vše nekončí a vláda chce pokračovat dalšími opatřeními, jako například zavedením registru střelných zbraní a osob, které je vlastní. Opatření má zaručit, že se zbraň nedostane do nesprávných rukou. Zbraňová reforma má vést k dlouhodobé změně v kultuře střelných zbraní na Novém Zélandu.

reklama

reklama