Nový Zéland zakázal cizincům v zemi nakupovat nemovitosti k bydlení

Parlament Nového Zélandu zakázal většině cizinců nakupovat stávající nemovitosti k bydlení v zemi. Výjimku tvoří občané Austrálie a Singapuru, s nimiž má Nový Zéland smlouvy o volném obchodu. Tento krok má pomoci k dostupnějším cenám nemovitostí a zabránit vlivu zahraničních kupců na zvyšování cen a případnému zkupování nemovitostí na úkor Novozélanďanů, uvedl britský zpravodajský web BBC.
Ilustrační foto: Auckland
Ilustrační foto: Auckland
Pixabay

reklama

Nový Zéland čelí krizi spojené s cenovou nedostupností nemovitostí k bydlení pro tamní obyvatele. Nízké úrokové sazby, omezený bytový fond a imigrace eskalovaly v posledních letech cenový růst.

I když nový zákon, schválený v parlamentu 63 hlasy proti 57, zakazuje nerezidentům nákup většiny typů nemovitostí k bydlení, mohou omezeně investovat do nových bytů, které jsou součástí velkých developerských projektů. Zákon se kromě Novozélanďanů, Australanů a Singapurců nevztahuje ještě na cizince, kteří mají na Novém Zélandu status rezidenta (trvalý pobyt).

Novozélanďané chtějí, aby tamní trh nemovitostí zůstal v jejich rukou

„Tato vláda je přesvědčena, že Novozélanďané by neměli být trumfováni (přepláceni) bohatšími zahraničními kupci,“ uvedl Ministr hospodářského rozvoje David Parker. „Ať už jde o krásné nemovitosti na břehu jezera, poblíž oceánu nebo o skromný předměstský dům, tento zákon zaručuje, že náš trh nemovitostí  je situován na Novém Zélandu, nikoliv na mezinárodním trhu.“

nelétavý papoušek kakapo - extrémně ohrožený druh novozélandské fauny

Stát řekl: dáme vám peníze a vybijte je. Nový Zéland se chce zbavit vetřelců

Zákaz byl iniciován obavami, že zahraniční kupci domů vyvíjeli přílišný tlak na ceny domů a infrastruktury. Mezi největší investory patří na Novém Zélandu kupující z Číny. Podle oponentů je však zákaz zbytečný a žádný problém nevyřeší.

Výrazný nárůst cen nemovitostí v posledních letech

Průměrné ceny nemovitostí na Novém Zélandu za posledních deset let vzrostly o více než 60 %, přičemž v hlavním městě Aucklandu se téměř zdvojnásobily. Průměrná cena rezidenčního bydlení na Novém Zélandu podle tamního Real Estate Institute of New Zealand dosahovala 360 500 dolarů (v přepočtu přes 8 milionů korun).

V červnu bylo Novozélanďany nebo dalšími rezidenty koupeno 82 % všech nemovitostí pro bydlení, zatímco cizinci méně než 3 %.

reklama

reklama