Novým ministrem kultury bude Zaorálek. Důležitější je politická schopnost než zkušenost s kulturou, míní politolog

Novým kandidátem na ministra kultury bude někdejší ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Politolog Patrik Eichler říká, že je u ministra nejdůležitější, jestli je dobrý politik a má silný mandát voličů. Šéfa ústeckých sociálních demokratů nominace nijak nepotěšila. „Nejlepší by bylo odejít z vlády,“ říká.
Lubomír Zaorálek
Lubomír Zaorálek
FTV Prima

reklama

Jan Hamáček oznámil, že novým kandidátem na ministra kultury bude bývalý místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. Stalo se tak poté, co se postu vzdal Michal Šmarda, kterého odmítl jmenovat prezident Zeman.

Zaorálek je zkušeným politikem, této profesi se věnuje už skoro 20 let. Do ČSSD vstoupil v roce 1994 a od té doby stihl spravovat funkce předsedy i místopředsedy Poslanecké sněmovny, místopředsedy sociální demokracie a ministra zahraničních věcí v Sobotkově vládě.

Premiér Babiš řekl, že s tímto kandidátem nemá problém.

„Nekompetentní“ Šmarda

„Jsme schopný národ, jen nás řídí nemehla,“ stálo na billboardech hnutí ANO před volbami v roce 2013. Po nástupu do premiérského křesla o 4 roky později Babiš tvrdil, že vládu složí z odborníků. Během roku vládnutí přitom včetně Staňka odešlo už 7 ministrů.

V minulosti už rezignovalo několik ministrů Babišovy vlády – Taťána Malá (ANO), která byla usvědčena z plagiátorství, kvůli stejnému podezření skončil také Krčál (ČSSD). Střídání čekalo i ministry Ťoka a Novákovou. Kněžínkovo nahrazení Benešovou vyvolalo veřejné protesty.

Staňkova nástupce Šmardu se rozhodl Miloš Zeman nejmenovat právě z důvodu údajného nedostatku odbornosti. 

„Kompetence ministra je být politikem – tedy vyjadřovat se k celé řadě otázek,“ řekl online redakci TV Prima Patrik Eichler. Podle něj by byl kompetentním ministrem jak Šmarda, tak Zaorálek.

„Byla by chyba posuzovat například ministra kultury podle toho, kolikrát byl v divadle nebo jak velkou má knihovnu,“ tvrdí Eichler. Určitě je prý dobře, když má takový politik kulturní zkušenosti, není to ale stěžejní.

Lubomír Zaorálek pracoval v minulosti jako dramaturg v České televizi, aktuálně působí ve sněmovně mimo jiné ve Výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu.

„Podstatné je, jestli je ten člověk schopen politicky zastupovat a reprezentovat jak ten resort, tak zájmy voličů, kteří ho do té politiky dostali,“ sdělil redakci politolog. „Šmarda by nebyl v této vládě prvním politikem, jehož první velkou veřejnou funkcí je ministr. To platí o všech ministrech za hnutí ANO,“ dodal.

Ministr se má dle něj umět všeobecně vyjádřit ke všem tématům, nejen k těm týkajícím se jeho resortu.

„Nejlepší by bylo odejít z vlády“

Buňka sociální demokracie v Ústeckém kraji vyzvala předsedu strany k rezignaci. Tamní  považuje vládní projekt a předsedovo vyjednávání za neúspěšné. Odmítá také snahy o vyloučení Jaroslava Foldyny.

Možná volba Lubomíra Zaorálka na ministra kultury podle ústeckého předsedy Miroslava Andrta potvrzuje, že se jedná o politický obchod, který zajistí podporu předsedy Hamáčka v Poslaneckém klubu a určitých částech republiky.

„Pan Zaorálek je určitě v mnoha ohledech kompetentní. Osobně s ním nemám žádný problém, ale myslím si, že vyústění celé té debaty a jeho nominace nevytváří dobrý obrázek o naší straně,“ řekl s tím, že ho považuje za zkušeného politika.

„Z krátkodobého hlediska je to možná v pořádku, nikdo to ale neoceňuje,“ odpovídá na otázku, zda si myslí, že je lepší pro ČSSD sedět v opozici než se snažit plnit program ve vládě. „Myslím si, že nám to voliči v dalších volbách spočítají,“ dodává.

Sociální demokracie od posledních parlamentních voleb jenom klesá, což může být způsobeno i vstupem do vlády s hnutím ANO. Do Sněmovny se dostala se 7 %, v posledních volbách do Europarlamentu nezískala ani jeden mandát.

Podle předsedy ústecké pobočky sociálních demokratů by bylo pro stranu nejlepší odejít z vlády úplně. Momentální spoluúčast v koalici s Babišem straně škodí, tvrdí.

„Dovolím si tlumočit názory běžných lidí, kteří nám přestali věřit. Ti říkají, že jsme se zesměšnili, ukázali jsme slabost ve vyjednávání, že nejsme samostatnou stranou, ale že jsme ovládaní jednou z Agrofertu, podruhé z Hradu,“ sdělil redakci.

„Skupinka několika našich spolustraníků se zaprodala vrcholným funkcím za cenu toho, že obětovali budoucnost naší strany,“ komentuje ústecký předseda Miroslav Andrt situaci ČSSD.

 

Štěpán Sochor

reklama

reklama