Nulová spolupráce. Princ Andrew navzdory slibu vyšetřovatelům v kauze Epstein, spojené se zneužíváním nezletilých, nepomáhá

Princ Andrew poskytl americké FBI „nulovou spolupráci“ při vyšetřování, kterému byl podroben v souvislosti s případem Jeffreyho Epsteina a zneužívání nezletilých dívek, navzdory tomu, že princ dříve veřejně nabízel svou pomoc. Řekl to podle agentury AFP newyorský státní zástupce na tiskové konferenci.
Princ Andrew, druhorozený syn Alžběty II.
Princ Andrew, druhorozený syn Alžběty II.
AP/ASSOCIATED PRESS

reklama

Člen britské královské rodiny dříve popřel tvrzení, že by měl sex se sedmnáctiletou dívkou zprostředkovanou Epsteinem. V listopadu loňského roku uvedl, že je „ochotný pomoci všem odpovídajícím donucovacím orgánům v jejich vyšetřování, pokud to bude třeba.“

Princ doposud poskytl nulovou spolupráci

Ovšem newyorský státní zástupce Geoffrey Berman, který vede vyšetřování možných spolu-spiklenců zdiskreditovaného amerického finančníka Epsteina, uvedl, že zatím stále čeká na reakci Andrewa a jeho kanceláře na žádost FBI o rozhovor.

„Princ Andrew doposud poskytl nulovou spolupráci,“ uvedl Berman novinářům během tiskové konference před Epsteinovým bývalým sídlem na Manhattanu, jehož dřívější návštěvu princ Andrew připustil.

Státní zástupce řekl, že by normálně nekomentoval, zda konkrétní lidé spolupracují, ale v případě prince udělal výjimku vzhledem k jeho předchozímu veřejnému prohlášení, v němž navrhoval vyšetřovatelům pomoc. „Je fér, aby lidé věděli, zda princ Andrew ten veřejný závazek naplnil.“

Jeffrey Epstein

Strážníci v době Epsteinovy smrti falšovali záznamy. Jakoukoli vinu odmítají

Obvinění prince z donucení k sexu

Druhorozený syn královny Alžběty II. se stáhl z veřejného života na podzim loňského roku, kdy byly propírány jeho styky s Jeffrey Epsteinem, konkrétně po svém rozhovoru v BBC, v němž hájil své přátelství s vlivným miliardářem.

Devětapadesátiletý Andrew rovněž nekompromisně popírá, že by měl sexuální vztah s Virginií Giuffreovou, která tvrdí, že byla ve svých sedmnácti letech Epsteinem obchodována a nucena mít sex s jeho přáteli, mezi nimiž byl i vévoda z Yorku. Giuffreová říká, že s ním měla sex v domě Epsteinovy přítelkyně v roce 2001.

Ani Epsteinova sebevražda vyšetřování nezastavila

Jeffrey Epstein zemřel loni v srpnu za nestandardních okolností v newyorské cele, kde čekal na svůj proces, v němž měl čelit obviněním ze sexuálního zneužívání nezletilých a obchodování s lidmi. Podle oficiální verze měl ve své cele spáchat sebevraždu v době, kdy měli vězeňští strážci opomenout jeho pravidelné kontroly.

Ilustrační foto: princ Andrew

Královská rodina řeší rozhovor prince Andrewa ohledně jeho styků s Epsteinem. Stane se brzy regentem princ Charles?

Objevily se rovněž spekulace, že mohl být zavražděn, aby nemohl zveřejnit údajné kompromitující materiály, kterými v souvislosti s mocnými a veřejně známými lidmi mohl disponovat.

Navzdory jeho smrti se však desítky ženy, které uvádějí, že byly zneužívány, rozhodly dostát spravedlnosti, přičemž se státní zástupci zavázali, že se budou soustředit na Epsteinovy komplice. „Jeffrey Epstein nemohl udělat to, co udělal, bez pomoci druhých a mohu vás ujistit, že naše vyšetřování postupuje vpřed,“ uvedl státní zástupce Berman.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!