Nutila zajatce plazit se po skle a pít benzin. Teď čeká Chorvatku 14 let za mřížemi

Bosenský soud ve středu odsoudil ženu, která během krvavé bosenské války v 90. letech proslula pod nechvalnou přezdívkou „paní nad životem a smrtí“. Azra Bašičová za válečné zločiny včetně mučení srbských civilistů stráví ve vězení 14 let, informoval server stanice BBC.
Arza Bašičová během vydání do Bosny a Hercegoviny v roce 2016
Arza Bašičová během vydání do Bosny a Hercegoviny v roce 2016
BOSNIA STATE PROSECUTOR'S OFFICE

reklama

Nyní 58letá bývalá členka bosensko-chorvatských sil čelila mimo jiné z mučení srbských civilistů. Svědci u soudu vypověděli, jak Bašićová zajatcům vyřezávala kříže na čelo, nutila je plazit se nahé po rozbitém skle nebo jak jednoho muže přinutila vypít benzin a pak mu zapálila ruce a obličej.

Jednoho muže pak přímo zavraždila, když ho pobodala do krku. Podle názoru soudce byla Bašičová zodpovědná za „mimořádně kruté chování“, kterým se příslušníci bosensko-chorvatských sil prezentovaly vůči lidem, které zadrželi. Čtrnáct let za mřížemi je tak nejvyšší trest, jaký zatím soud ve spojitosti s válkou v Bosně udělil ženě.

„Paní nad životem a smrtí“ se přitom téměř 20 let skrývala pod falešnou identitou v USA a zatčena byla až v roce 2011. Sousedé ji paradoxně popisovali jako „dobrosrdečnou“ a „milou“ dámu.

Srbové, kteří na začátku 90. let žili v okolí bosenského města Derventa a kteří prošli jejíma rukama, by Bašićovou za dámu označili asi jen stěží. Celkově si válka v multietnické Bosně, kde proti sobě navzájem bojovali Bosňáci, Srbové i Chorvati, vyžádala v rozmezí let 1992 až 1995 na 100 tisíc lidských životů a další statisíce lidí muselo opustit své domovy.

reklama

reklama