Nůžky se stále rozevírají: 26 nejbohatších lidí vlastní stejný majetek jako nejchudší polovina světa

Rozdíl mezi nejbohatšími lidmi a zbytkem světa je nejvýraznější v historii. Šestadvacet největších boháčů vlastní stejné bohatství jako nejchudší polovina celého světa (3,8 miliardy lidí). Uvedl to server Russia Today citující novou studii společnosti Oxfam.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Pixabay

reklama

Studie charitativní společnosti Oxfam nazvaná „Veřejné dobro a osobní bohatství“ mapuje pokračující trend hromadění bohatství těmi nejmatnějšími a přesně opačný kurz, který se dotýká nejchudší poloviny světa. Ta v minulém roce zchudla zhruba o dalších 11 procent.

Nejbohatší bohatnou, nejchudší chudnou

Naopak aktiva šestadvaceti nejbohatších v roce 2018 vzrostla o 900 miliard dolarů (přes 20 bilionů korun), když v průměru rostla tempem 2,5 miliardy dolarů (56 miliard korun) za jeden den. Podle studie pak mezi roky 2017 a 2018 přibyl každé dva dny nový miliardář.

Přátelé Bill Gates a Warren Buffett před dvěma lety.

Filantropie mezi nejvyššími – kdo rozdal své bohatství a proč?

Pro srovnání, v předminulém roce vlastnilo stejné bohatství jako nejchudší polovina světa 43 nejbohatších, v roce 2018 už o 17 méně, tedy 26 nejbohatších.

Oxfam publikoval svou každoroční zprávu krátce před chystaným ekonomickým fórem v Davosu, které je známé jako klub pouze pro zvané „superbohaté“ a mocné. Podle Oxfamu je jedinou proveditelnou cestou jak čelit rostoucí nerovnosti v bohatství a chudobě zvýšení daní pro bohaté. Výnosy by mohly být podle společnosti věnovány na vzdělání nebo lékařskou péči.

reklama

reklama